Podczas konferencji Computerworld „Miasto 2.0” w Warszawie wyłoniony został zwycięzca konkursu „Lider miejskich innowacji”, którym został Urząd Miejski w Gdańsku. Do konkursu zgłoszono łącznie dwadzieścia projektów z całej Polski.

Celem tej inicjatywy jest promowanie wśród przedstawicieli administracji publicznej najlepszych i najdojrzalszych wdrożeń służących zarówno mieszkańcom, jak i urzędom – nowoczesnych rozwiązań wpisujących się w ideę inteligentnego miasta/gminy, czyli „Smart City” – informuje Dariusz Wołodźko z Wydziału Promocji, Informacji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Gdańska.

„Gdańsk wykorzystał nowe technologie do pełnowymiarowego zagwarantowania obywatelom ich konstytucyjnego prawa do informacji na temat działalności władzy publicznej” – podkreślają organizatorzy konkursu. “W ramach projektu „Otwarty Gdańsk” mieszkańcom stolicy Pomorza zapewniono swobodny dostęp do wszelkich jawnych informacji generowanych przez miasto i jego jednostki organizacyjne, zapewniając ciągły, otwarty i nielicencjonowany dostęp do danych. Projekt realizuje trzy kluczowe cele: transparentność, wsparcie biznesu i innowacyjnych przedsiębiorstw, a także rozwój społeczeństwa informacyjnego”.

Na stronie internetowej „Otwartego Gdańska” możemy sprawdzić nie tylko rejestr wydatków miejskich czy petycji, ale także zapoznać się z mapą działek miejskich i nieruchomości czekających na zagospodarowanie, zasadzić drzewo przez Internet (sic!) czy błyskawicznie poznać czas oczekiwania do poszczególnych miejskich „okienek”. Na stronie znajdziemy także rozkłady jazdy środków komunikacji miejskiej w otwartej formie, wszystkie punkty odbioru odpadów czy bazę noclegową miasta. A to tylko część dostępnych w tym miejscu informacji. Warto dodać, że strona jest ciągle rozbudowywana i dodawane są kolejne ważne oraz przydatne dane.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj