Wart ok. 285 mln zł zakład odpadowy w Olsztynie znalazł się na celowniku funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Chodzi głównie o niejasności przy sprzedaży paliwa alternatywnego.

Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych (ZUOK) w Olsztynie został otwarty w 2015 r. Inwestycja kosztowała w sumie prawie 300 mln zł, z czego prawie połowa pochodziła ze środków unijnych.

Jednym z elementów instalacji była część przeznaczona do wytwarzania paliwa alternatywnego RDF, które ZGOK Olsztyn mógłby potem odsprzedawać np. cementowniom. Jednak od uruchomienia zakładu nie sprzedano ani kilograma RDF.

– Od chwili rozpoczęcia funkcjonowania zakładu spółka nie tylko w ogóle nie sprzedała nawet kilograma paliwa alternatywnego, ale płaci obecnie prywatnej spółce za odbiór i zagospodarowanie paliwa alternatywnego powstającego w zakładzie – poinformował rzecznik prasowy CBA Piotr Kaczorek.

Według CBA w 2016 r. ZGOK Olsztyn wydał aż 13 mln zł na odbiór i zagospodarowanie paliwa, jednocześnie nie sprzedając go żadnej zewnętrznej firmie.

Centralne Biuro Antykorupcyjne rozpoczęło kontrolę w zakładzie. Ma ona skupić się przede wszystkim na prawidłowości realizacji inwestycji.

Więcej o polskim rynku paliw alternatywnych:

Czytaj więcej

3 Komentarze

  1. Kolejna kontrola CBA w ZGOK Olsztyn. Co ustaliła poprzednia ? Warto przepytać okolicznych mieszkańców o to co dzieje się w ZGOK ? Sygnalizowali oni aktywistom Strony Społecznej, że samochody NOVAGO ładowano w strefie rozładunku śmieciarek. Jesli przyczyną były awarie, to CBA łatwo moze sprawdzić hanrmonogramy prcy maszyn. Jesli zakład nie może przetworzyć samodzielnie masy odpadów to jaka w końcu jest jego wydajnośc roczna ? Raz prezes podaje 95 tys. t. i wysyła odpady zmieszane do Novago, to znowu 123 tys. ton i wówczas odpady nieprzetworzone wyworzone sa z powodu awarii. Dlaczego zleca sie pdmiotomm trzecim zagospodarowanie odpadów wielkogabarytowych skoro w tym celu kupiono maszynę do rozdrabniania ? To tylko niektóre pytania do Prezesa ZGOK i Prezydenta Olsztyna. Pytanie do PFR, czy nadal macie zamiar angażowac kolejne środki w DOMKNIĘCIE SPALARNIOWEJ GOSPODARKI ODPADAMI poprzez budowę spalarni ? Tak na marginesie to warto odtworzyć wypowiedzi ekspertów sponsorowanych przez Prezydenta Olsztyna za pośrednictwem MPEC. Ile dziesiatków lub setek milionów kosztowało już procedowanie projektu spalarniowego z poronioną propozycją kombinatu energetycznego na gaz włącznie ? Kiedy CBA prześwietli środki wydatkowane przez PFR na olsztyńską spalarnię ? Chodzi o słynne 12 segregatorów dyrektor Budzińskiej-Lobnig. Ile zarobiły na Domykaniu Systemu (ZGOK-MPEC) kancelarie finansowane przez MPEC z Agatą Kozłowską na czele ? Dlaczego Prezydent Olsztyna bezkarnie lekceważy wyroki sądów ?

Skomentuj