ZUT w Gdańsku pobił rekord odzysku biogazu ze składowiska

ZUT w Gdańsku pobił rekord odzysku biogazu ze składowiska
kb
22.01.2018, o godz. 13:42
czas czytania: około 2 minut
0

Gaz pozyskany ze składowiska Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku przekształcany jest w energię elektryczną oraz ciepło. W 2017 r. odzyskano jego rekordową ilość.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

W 2017 r. Zakład Utylizacyjny w Gdańsku odzyskał ponad 7 mln m3 biogazu. To prawie 1 mln więcej niż rok wcześniej.

Przedstawiciele ZUT wyjaśniają, że lepszy odzysk możliwy był dzięki ostatniej modernizacji i rozbudowie systemu odgazowania pobliskiego składowiska odpadów. Oprócz wysokiej efektywności odzysku zadbano też o to, aby uciążliwy zapachowo gaz nie ulatywał do atmosfery i nie uprzykrzał życia mieszkańcom okolicznych domów.

– Kilkukrotna rozbudowa systemu odgazowania składowiska przynosi wymierne efekty. Kolejny rekord odzysku biogazu to pozytywny efekt dla środowiska, ale i szansa na pozyskanie w większym stopniu ekologicznej energii dla zakładu – mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej.

W Zakładzie Utylizacyjnym w Gdańsku biogaz jest odzyskiwany dzięki sieci 291 studni odgazowujących. W ramach ostatniej rozbudowy powstało 7 nowych studni, a 21 istniejących, w których gaz jest obecnie spalany w pochodniach, zostanie podłączonych rurociągami do zakładowej bioelektrowni. Pozwala to na całkowite zaspokojenie aktualnych potrzeb energetycznych zakładu.

Odzysk biogazu w Zakładzie Utylizacyjnym w Gdańsku w latach 2011-2017

– Na bieżąco monitorujemy wielkość odzysku i parametry biogazu w każdej studni. Wahania w ilości pozyskiwanego biogazu są dla nas sygnałem, że złoże tego surowca w danym miejscu kwatery się wyczerpuje i wymagane będzie wykonanie kolejnych prac –  mówi Maciej Jakubek członek zarządu ds. technicznych ZUT.

Biogaz, którego głównymi składnikami są metan i dwutlenek węgla, powstaje w wyniku procesów biologicznych, jakim podlegają zalegające na kwaterze odpady. Uwalniając się do atmosfery, biogaz przyczynia się do powstawania efektu cieplarnianego, a z powodu zawartości substancji złowonnych takich jak merkaptany i siarkowodór – który ma nieprzyjemny zapach – powoduje uciążliwość dla otoczenia. To właśnie z tego powodu ważne jest utrzymywanie wysokiej efektywności systemu odgazowania składowiska, co pozwala na skuteczne neutralizowane biogazu w elektrowni, a przy okazji produkcję zielonej energii i ograniczanie efektu cieplarnianego.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024