Miasto Żywiec wesprze w sprzątaniu ujścia rzeki Soły do Jeziora Żywieckiego Wody Polskie, które są właścicielem terenu, z plastikowych śmieci, głównie butelek – powiedział w środę, 19 maja burmistrz Antoni Szlagor. Akcję zaplanowano tak, by nie przeszkadzała ptakom.

W ostatnich dniach w internecie pojawiły się filmy pokazujące zanieczyszczenie ujścia Soły ogromnymi ilościami plastiku. – Wiemy, że część terenu została już uprzątnięta, jednak intensywne opady deszczu, które towarzyszyły nam przez ostatnie dni, sprawiły, iż sprzątanie nie mogło być dalej kontynuowane – powiedział Szlagor.

Burmistrz zapewnił, że odpady znikną, a samorząd wesprze w tym dziele Wody Polskie. –Bierzemy jednak pod uwagę sygnały ekologów, którzy zwracają uwagę m.in. na sezon lęgowy ptaków. Dlatego też kolejne akcje sprzątania tego terenu odbędą się, gdy nie będzie to zakłócało to rytmu natury, a zarazem, gdy opadnie poziom wód. Obecny uniemożliwia kontynuowanie akcji – zapewnił Szlagor.

Samorządowiec podkreślił zarazem, że „śmieci nie pojawiły się same”. – Problem ujścia rzeki to tak naprawdę kwestia śmieci napływających z wszystkich dopływów. Apeluję do wójtów gmin powiatu żywieckiego, by zadbali o czystość brzegów potoków i rzek – powiedział burmistrz Szlagor.

Kolejna akcja sprzątania jeziora, wspólnie z Wodami Polskimi, planowana jest na 28 maja.

Jezioro Żywieckie jest zbiornikiem retencyjny na rzece Sole. Powstało w połowie lat 60. XX w. Pojemność wynosi 96 mln m sześc. Wokół niego znajduje się wiele miejsc do rekreacji.

Czytaj więcej

Skomentuj