Należy uwzględnić wniosek Komisji Europejskiej o zastosowanie środków tymczasowych, czyli potwierdzić nakaz natychmiastowego wstrzymania wycinki w Puszczy do czasu rozstrzygnięcia sprawy, czytamy w postanowieniu.
Trybunał nakazał Polsce, aby powiadomiła Komisję, w ciągu 15 dni od doręczenia niniejszego postanowienia, o wszelkich środkach, jakie przyjęła w celu jego pełnego poszanowania, wskazując z uzasadnieniem te z rozpatrywanych działań aktywnej gospodarki leśnej, które zamierza ona kontynuować ze względu na ich konieczność dla zapewnienia bezpieczeństwa publicznego.
Jak czytamy w orzeczeniu: “wspomniane działania mogą być kontynuowane tylko pod warunkiem, że stanowią jedyny środek zachowania bezpieczeństwa publicznego osób w bezpośrednim otoczeniu dróg komunikacyjnych lub innej ważnej infrastruktury,jeżeli z powodów obiektywnych nie jest możliwe zachowanie tego bezpieczeństwa poprzez przyjęcie innych mniej radykalnych środków, takich jak właściwe sygnalizowanie zagrożeń lub czasowy zakaz, któremu w danym przypadku towarzyszą odpowiednie kary, publicznego wstępu do tego bezpośredniego otoczenia”.
W razie stwierdzenia naruszenia tego nakazu Trybunał zasądzi zapłatę przez Polskę na rzecz Komisji kary pieniężnej w wysokości co najmniej 100 000 EUR dziennie.
Minister Beata Kempa z Kancelarii Premiera, komentując wyrok dla TVN24, powiedziała, że jest on “bardziej ideologiczny niż merytoryczny” oraz, że Unia Europejska “chciałaby, żeby zupełnie Puszcza Białowieska zaniknęła. Tak nie będzie.”
Czytaj także: Jan Szyszko o Puszczy Białowieskiej: doszło do nieporozumienia
Źródło: curia.europa.eu
Komentarze (0)