Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

40 mln zł na nowe połączenia autobusowe w Małopolsce

40 mln zł na nowe połączenia autobusowe w Małopolsce
Bartłomiej Leśniewski
18.10.2022, o godz. 8:34
czas czytania: około 2 minut
0

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie lokalnych połączeń autobusowych w ramach przyszłorocznej edycji rządowego Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Do podziału w Małopolsce jest blisko 41,4 mln zł.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Jak ocenił wojewoda Kmita, program wspierający lokalne połączenia autobusowe z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem samorządów w woj. małopolskim.

Autobusy reaktywacja

Celem Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych jest reaktywowanie zamkniętych lub utworzenie nowych połączeń autobusowych, a tym samym usprawnienie komunikacji publicznej i eliminowanie wykluczenia komunikacyjnego – wyjaśnił Kmita.

Jak poinformowano, wnioski o zawarcie umowy o dopłatę w przyszłym roku z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych można składać od poniedziałku do 4 listopada 2022 roku. Może je złożyć właściwy organizator publicznego transportu zbiorowego, tj. gmina, związek międzygminny, związek powiatowo-gminny, powiat, związek powiatów i województwo.

Kwota dopłaty do deficytu pojedynczej linii komunikacyjnej w przewozach autobusowych o charakterze użyteczności publicznej wynosi 3 zł/wozokilometr przewozu.

 Coraz większe zainteresowanie

Według przedstawionych danych w 2019 roku wsparcie z tzw. funduszu autobusowego umożliwiło przywrócenie lub utworzenie w Małopolsce 40 linii autobusowych, natomiast w 2020 roku było to już 105 linii. W 2021 roku zadania objęte dofinansowaniem zrealizowało 43 organizatorów na 167 liniach autobusowych.

– W ramach dwóch naborów w 2022 roku zawarliśmy w Małopolsce 72 umowy z organizatorami transportu zbiorowego na łączną kwotę ponad 37,4 mln zł. To 245 linii autobusowych, czyli znacząco więcej niż rok wcześniej. Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych rośnie w siłę, a te liczby pokazują, jak bardzo był potrzebny – poinformował wojewoda małopolski.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024