Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

4,2 miliarda złotych na energię. Czy Polskę stać na zamrożenie cen prądu?

4,2 miliarda złotych na energię. Czy Polskę stać na zamrożenie cen prądu?
E. M.
19.04.2024, o godz. 8:34
czas czytania: około 2 minut
0

Ministerstwo Klimatu i Środowiska opracowało projekt ustawy, który ma na celu częściowe zamrożenie cen prądu w Polsce. Planowane działania zakładają zastosowanie taryf do grudnia 2025 r. oraz kosztują około 4,2 miliarda złotych. Szacuje się, że rachunki za prąd po 1 lipca 2024 r. wzrosną nie więcej niż kilkanaście złotych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

Wiceminister Klimatu i Środowiska, Miłosz Motyka, podczas konferencji Europower przedstawił szczegóły dotyczące projektu ustawy, który ma na celu częściowe zamrożenie cen prądu w Polsce. Koszt tego rozwiązania na pół roku obowiązywania ustawy szacowany jest na wysokość 4,2 miliarda złotych. Resort podkreśla, że koszt ten dotyczy okresu do końca roku, co stanowi istotny punkt w debacie publicznej na temat kosztów i korzyści związanych z projektem.

Taryfy przewidziane w projekcie ustawy mają obowiązywać do grudnia 2025 r., co zapewnia pewną stabilizację na rynku energetycznym na kolejne lata. Jednakże pytanie o koszty i ich pokrycie w przyszłym roku pozostaje otwarte, jak zaznaczył Motyka. Przypomniał również o niedoszacowaniu kosztów przez poprzednie władze, co sprawia, że ostateczne rozliczenie może być znane dopiero po czasie.

4,2 miliarda złotych na nowe cele: Skąd pieniądze?

W kwestii pokrycia kosztów 4,2 miliarda zł, Motyka wskazał, że będzie to precyzyjnie określone przez ustawę i sfinansowane z budżetu państwa. Wskazał również na możliwość pokrycia kosztów poprzez spółki, co byłoby realizowane poprzez zapewne odpisy spółek, uzasadnione w ustawie.

Wiceminister podkreślił, że ostateczny kształt projektu ustawy będzie omawiany na rządzie w ciągu najbliższych dni, a plan zakłada, że Sejm zajmie się nim w ciągu dwóch tygodni. Wciąż trwają również rozmowy między resortami w celu ustalenia ostatecznego kształtu rozwiązań zaproponowanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Jakie zmiany czekają polskich mieszkańców?

Paulina Hennig-Kloska, ministra tego samego resortu, podkreśliła, że ceny zamrożone będą na poziomie 500 zł za MWh dla wszystkich gospodarstw domowych, bez stosowania limitów zużycia energii elektrycznej.

Rząd planuje wprowadzenie nowych przepisów 1 lipca 2024 r., a skutki regulacji szacowane są na około 4,2 miliarda złotych, jeśli chodzi o bon energetyczny i rekompensatę.

Projekt ustawy o bonie energetycznym oraz zmianie niektórych innych ustaw jest obecnie przedmiotem dyskusji na szczeblu rządowym i budzi zainteresowanie zarówno ekspertów, jak i społeczeństwa. Wprowadzenie tych zmian może mieć istotny wpływ na polski rynek energetyczny i sytuację materialną obywateli, dlatego też debata na ten temat będzie na pewno intensywna i długo trwająca.

Bon energetyczny. Ile wyniesie maksymalna cena energii dla gospodarstw domowych w II połowie 2024 r.?

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024