Segregacja odpadów to nie jest prosta sprawa – czytamy na oficjalnej stronie Gdańska. Gdzie wyrzucić waciki albo włosy? Gdzie jajko a gdzie skorupki po nim? Karton po mleku to papier czy plastik? Co zrobić z zegarkiem kwarcowym a co z ryżem surowym i ugotowanym? W prawidłowej segregacji pomoże znakomity specjalistyczny słownik, w którym opisano, gdzie wyrzucać prawie 1500 produktów. Słownik burzy też niektóre fakty i mity.

Wspólna inicjatywa ZU i WGKUM w Gdańsku

Nawet najmniejsze działania czy zmiana codziennych nawyków jest cennym gestem, by chronić środowisko Ziemi i wpływać na zatrzymanie zmian klimatu” – tymi słowami nieznanego autora zaczyna się „Słownik segregacji”, drukowane wydawnictwo przygotowane wspólnie przez Zakład Utylizacyjny w Gdańsku oraz Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

“Apka”- pomaga od ponad roku

W listopadzie 2019 roku udostępniona została bezpłatna aplikacja “Czyste Miasto Gdańsk”, która podpowiada, do jakiego pojemnika wrzucić dany odpad, posiada spersonalizowany harmonogram odbiorów poszczególnych frakcji czy też “przypominajki” o objazdowych zbiórkach odpadów gabarytowych czy niebezpiecznych. W listopadzie 2020 roku z myślą o obcokrajowcach mieszkających, pracujących czy odpoczywających w Gdańsku wprowadzono także jej wersje obcojęzyczne.

Wersja “papierowa” – z myślą o seniorach 

„Słownik segregacji” został stworzony przede wszystkim z myślą o seniorach, dla których aplikacje mobilne nie są jeszcze czymś powszechnym.

– W poprzednim roku postawiliśmy na aktywną edukację wśród seniorów, niestety pandemia nieco zmodyfikowała nasze plany, ale również pomogła w powstaniu takich publikacji jak „Słownik segregacji”. To doskonałe źródło wiedzy, wpisujące się w potrzeby grupy docelowej, które uzupełnia mobilną wersję aplikacji „Czyste Miasto Gdańsk”. I aplikacja i słownik to komplementarne źródła wiedzy, powstałe na bazie tej samej grupy odpadów, różni je tylko forma wydania, dostosowana do różnych potrzeb i nawyków – mówi Olga Goitowska, z-ca dyr. Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta w Gdańsku.

Słownik ma rozwiać wątpliwości

– Dobrze jest mieć wątpliwości, a jeszcze lepiej móc szybko je rozwiać. Temu właśnie służy „Słownik segregacji” odpadów komunalnych. Stworzyliśmy go z myślą o wszystkich, którzy chcą poszerzać wiedzę w zakresie segregacji odpadów, dla których ogólne wytyczne jak segregować śmieci są niewystarczające. Bo dajmy na to, zastanawiamy się, do jakiego pojemnika wrzucić zużytą szczotkę do butów, albo na przykład opakowanie papierowe po maśle? W takich chwilach z pomocą przychodzi właśnie słownik. To wydawnictwo będzie ewaluowało, dodawane będą kolejne hasła, mogą być również dokonywane zmiany w kategoryzacji odpadów, co jest zależne od technologicznych możliwości instalacji sortowni -dodaje Iwona Bolt, rzecznik prasowy Zakładu Utylizacyjnego.

Co można znaleźć w „Słowniku segregacji”?

Przede wszystkim znajdziemy tu wskazówki dotyczące prawie 1500 produktów, które trafiają do śmietnika. Mamy więc m.in. aceton, bombkę choinkową, bruk, czyścik, drewno opałowe, filet z dorsza, kalesony, kisiel – opakowanie, nici, nici dentystyczne, ości ryb i wiele wiele innych.

Jeśli nie wiedzieliście lub mieliście wątpliwości, co zrobić z zegarkiem kwarcowym a co z ryżem surowym i ugotowanym, gdzie wyrzucić waciki albo włosy, gdzie jajko a gdzie skorupki po nim, gdzie karton po mleku a gdzie opakowanie po żółtym serze, to „Słownik segregacji” te kwestie rozwiewa – zapewniają autorzy Słownika segregacji.

„Słownik segregacji” rozwiewa fakty i mity

Przykład 1:

  • Segregacja odpadów nie ma sensu, bo wszystkie odpady i tak trafiają do jednej śmieciarki – to MIT.
  • Śmieciarki mają podział na komory, dzięki czemu odpady z różnych frakcji nie mieszają się -TO FAKT.

Przykład 2:

  • Wszystkie kartony wrzucamy do pojemnika na papier – to MIT.
  • Tzw. tetrapaki, czyli kartony po napojach (sokach, czy mleku) wyglądają jak karton, ale w rzeczywistości są opakowaniami wielomateriałowymi. W efekcie powinny trafiać do pojemnika na tworzywa sztuczne. Do pojemnika na papier nie wrzucamy też papierów lakierowanych i powleczonych folią, a także zatłuszczonych papierów i kartonów (jak kartony po pizzy czy zużyte naczynia jednorazowe) – TO FAKT.

Przykład 3:

  • Opakowania należy umyć przed wrzuceniem do pojemnika – to MIT.
  • Mycie opakowań przed wyrzuceniem to strata czasu i wody. Muszą one być koniecznie opróżnione z zawartości, natomiast ich myciem zajmują się specjalne instalacje – TO FAKT.

Przykład 4:

  • Odpady bio wyrzucamy w plastikowych torbach – to MIT.
  • Odpady organiczne zamknięte w worku fermentują, co uniemożliwia ich dalsze przekształcanie. Ponadto instalacje przeznaczone do odpadów bio rozrywają worki, w których znajdują się odpady, przez co resztki folii trafiają wraz z odpadami na kompost. Odpady bio powinny być zatem wyrzucane luzem, bez żadnych worków – TO FAKT.
Trzy wersje słownika: dla słabo widzących, widzących i w systemie Braille’a
fot. Dominik Paszliński /gdansk.pl

W “Słowniku segregacji” znajdziemy także m.in. informacje o PSZOK-ach, czyli Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, drugim życiu odpadów, eko-nawykach.

Zapotrzebowanie na „Słownik Segregacji” mieszkańcy Gdańska mogą zgłaszać mailowo pisząc na adres: [email protected]

ZUT i WGK przygotowały też “Słowniki Segregacji” dla osób niewidomych (w systemie Braille’a) i słabo widzących.

“Słownik Segregacji” jest też udostępniony do pobrania w wersji pdf.: Słownik Segregacji

Można go wydrukować samodzielnie.

źródło: gdansk.pl


Czytaj więcej

1 Komentarz

Skomentuj