Fundusz Inwestycji Samorządowych Polskiego Funduszu Rozwoju i Gmina Tarnobrzeg podpisały umowę inwestycyjną, na mocy której 45% udziałów w spółce Tarnobrzeskie Wodociągi zostanie zakupiona przez PFR.

Dla PFR FIS inwestycja w spółkę o stabilnych przychodach to korzystna lokata kapitału, a dla miasta dodatkowy zastrzyk kapitału na realizację inwestycji związanych z planami jego rozwoju, m.in. w zakresie turystyki i rekreacji oraz poprawy atrakcyjności terenów inwestycyjnych miasta (budowa dróg nad Jeziorem Tarnobrzeskim oraz w strefie gospodarczej). Rozmowy trwały od zeszłego roku.

PFR FIS stanie się mniejszościowym, pasywnym udziałowcem Tarnobrzeskich Wodociągów. Zgodnie z umową inwestycyjną nie będzie miał on wpływu na bieżące zarządzanie spółką i najpóźniej po 20 latach zakupione udziały znów staną się własnością samorządów.  Fundusz inwestuje w dobrze zarządzane, zyskowne spółki komunalne o stabilnej kondycji finansowej.

Fundusz Inwestycji Samorządowych proponuje samorządom takie formy wsparcia, które z jednej strony pokrywają lukę kapitałową w projektach inwestycyjnych, a z drugiej nie pogarszają ich Indywidualnego Wskaźnika Zadłużenia. – Jesteśmy partnerem, który udziela samorządom wszechstronnego wsparcia – zarówno w obszarze finansowania, jak i kompleksowego doradztwa – mówi Bartłomiej Pawlak, wiceprezes PFR.

PFR FIS przeprowadził już kilka podobnych transakcji, m.in.: w Gdyni, Opolu, Nowym Sączu czy Limanowej.

Polski Fundusz Rozwoju nowym udziałowcem gdyńskiego PEWIK-u

O PFR w branży wod-kan czytaj także na łamach miesięcznika “Wodociągi-Kanalizacja”.

Czytaj więcej

Skomentuj