Reklama

AD1A KUBOTA 04.03-04.04.24

Zero tolerancji dla tych, którzy niszczą środowisko. W lipcu głosowanie nad rządowym projektem ustawy

Zero tolerancji dla tych, którzy niszczą środowisko. W lipcu głosowanie nad rządowym projektem ustawy
MŁ/PAP
01.07.2022, o godz. 12:36
czas czytania: około 2 minut
0

W lipcu Sejm będzie głosował nad zmianami w przepisach kodeksu karnego i kodeksu wykroczeń za umyślne przestępstwa przeciwko środowisku; zero tolerancji dla tych, którzy niszczą środowisko - powiedział wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba w Studiu PAP w piątek.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA 04.03-04.04.24

Wiceszef resortu klimatu i środowiska Jacek Ozdoba w piątek powiedział PAP.PL, że w lipcu w Sejmie odbędzie się głosowanie nad rządowym projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania przestępczości środowiskowej. Projekt zakłada m.in. zaostrzenie kar w kodeksie karnym za nielegalny import odpadów niebezpiecznych, zaśmiecanie, podpalanie wysypisk i inne umyślne przestępstwa przeciwko środowisku.

Największa nowelizacja od lat 90

“Wprowadzamy dość surową politykę karną – zero tolerancji dla tych, którzy niszczą środowisko” – powiedział. Zaznaczył, że potrzeba wyższych kar, które “ukrócą ten proceder”. “W lipcu będą głosowane w Sejmie zmiany w przepisach kodeksu karnego, kodeksu wykroczeń” – dodał. “To największa nowelizacja od lat 90.” – podkreślił.

Celem zmian ma być podniesienie dolnej i górnej granicy odpowiedzialności karnej za przestępstwa przeciwko środowisku – m.in. kara pozbawienia wolności do 12 lat za nielegalny import niebezpiecznych odpadów.

Wśród zmian jest również zapłata nawiązki na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do 10 mln zł przez podmioty importujące nielegalnie niebezpieczne odpady. “Dla porównania, przez ostatnie 10 lat przestępcy wpłacili w sumie 1 mln zł” – dodał.

W przypadku zaśmiecania pól, łąk czy lasów ma obowiązywać “obligatoryjność ich uprzątnięcia”, a mandaty – zostać zwiększone do 5 tys. zł. “Propozycje ministerstwa obejmują również nowe uprawnienia dla Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska” – dodał.

Coraz mniej pożarów odpadów

Ozdoba zaznaczył, że mamy dziś do czynienia z “pięciokrotnym spadkiem podpaleń wysypisk śmieci”. Dodał, że w roku 2018 “to ponad 100 pożarów”, w tym roku z kolei było ich “raptem kilka”. “Oczywiście każdy pożar zawsze jest spektakularny” – zaznaczył.

Wiceminister klimatu powiedział, że ostatni taki pożar miał miejsce w województwie pomorskim i dotyczył osób, wobec których już toczyły się postępowania. “Dotyczył osób, którym Inspekcja Ochrony Środowiska już zamknęła taki zakład, ktoś po prostu chciał zmniejszyć sobie koszty” – dodał.

Widmo nieuniknionej kary

Ozdoba wyjaśnił, że zaostrzenie przepisów ma wywołać tzw. efekt mrożący “czyli widmo nieuniknionej kary”, co ma doprowadzić do zmniejszenia liczby przestępczych procederów. Zaznaczył, że niekiedy, w przypadku “niewłaściwie magazynowanych odpadów”, mamy do czynienia z samozapłonami, jednak “w większości były to podpalenia”.

Zdaniem wiceszefa MKiŚ za tego typu pożary w większości odpowiadają zorganizowane grupy przestępcze. “Mieliśmy kilku gentelmanów, który potrafili ten proceder prowadzić w takiej skali (…), że kilka procent podpaleń w kraju to były wyłącznie dwa miejsca” – powiedział. Dodał, że chodziło “m.in. o województwo podlaskie”.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024