Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

W przyszłości mogą być problemy z energią – trwa XXVII Forum Ciepłowników Polskich

W przyszłości mogą być problemy z energią – trwa XXVII Forum Ciepłowników Polskich
11.09.2023, o godz. 15:42
czas czytania: około 6 minut
0

300 firm, ponad 800 osób, kilkudziesięciu partnerów, eksperci z całej Europy. Tak właśnie wygląda XXVII Forum Ciepłowników Polskich, które odbywa się w Międzyzdrojach. Konferencję organizuje Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie. Patronat medialny sprawuje Energia i Recykling, czasopismo wydawane przez nasze wydawnictwo.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Jednym z najważniejszych punktów programu XXVII Forum Ciepłowników Polskich było wręczenie Laurów Ciepłownictwa.

Forum Ciepłowników

Laur ciepłownictwo

Laur honorowy: prof. Janusz Lewandowski Politechnika Warszawska

Laur ciepłownictwa sprzedaż ciepła 200 001-1 mln GJ: PEC Mińsk Mazowiecki

Laur ciepłownictwa sprzedaż ciepła powyżej 1 mln GJ: Veolia Energia Poznań

Firma pełna ciepła: 2023: MEC Koszalin

Dąb ciepłownictwa: Ryszard Malinowski

Specjalnie wyróżnienie okolicznościowe: EC Opolszczyzna

Bardzo ciekawa przebieg miała dyskusja na temat sytuacji ciepłownictwa w różnych krajach europejskich. Moderatorem był Jacek Szymczak, prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie.

Ryszard Malinowski

1000 godzin bez energii

– Mamy wspólne cele i wspólne problemy, choć jesteśmy na różnych rynkach. Decydenci na poziomie europejskim starają się zniszczyć systemowe ciepłownictwo. Kryzys w ciepłownictwie został wywołany przez ich decyzje związane ze stworzeniem sztucznego niedoboru energii, szybkie podwyżki cen, rezygnację z programu energetyki jądrowej, zamykanie elektrowni cieplnych. Putin tylko to wykorzystał – grzmiał Mirek Topolanek, President Association for the District Heating w Czechach.

I dalej alarmował: – W moim kraju chcemy zainstalować ok 10 GW mocy fotowoltaicznej plus trochę zainwestować w energię wiatrową. Większość krajów UE prowadzi w związku z wytycznymi podobne programy jak Czechy. Zagrożenia? Możliwe, że w lecie będziemy mieli zbyt dużo energii, jej cena wyniesie okrągłe zero. Zimą zaś odwrotnie. Czym zastąpimy zimą energię z węgla?!! Owszem pomyślimy np. o kontraktach różnicowych, imporcie energii np. z Holandii i Niemiec (pytanie jednak kiedy) itp. Tylko kto za to zapłaci? Zresztą, moim zdaniem może dojść do sytuacji, że w 2040 roku przez 1000 godzin pozostaniemy bez zapewnienia naszym obywatelom energii. To bardzo wiele, wszak rok ma 8760 godzin… – analizował Topolanek.

Inwestycja w biomasę

– Skupiamy się na elektrowni wiatrowej morskiej, bo z racji lokalizacji i ukształtowania Danii mamy dużo wiatru. Planujemy niemal trzykrotnie zwiększyć moce w tym zakresie do 2030 roku. Konkurujemy z takimi krajami jak Węgry, Norwegia, Wielka Brytania, Niemcy, Polska w zakresie dostępu do zasobów. Mocy w Europie są ograniczone do 7 GW rocznie, my chcemy wykorzystać 9 GW. Mimo to zakładamy brak energii przez co najmniej 40 dni w roku i trzeba być na to gotowym – mówił Lars Gullev, Senior Consultant Danish Board of Directors District Heating. Dodał też, że kogeneracja ma dużą przyszłość, również w kwestii ekonomicznej.

Głos zabrał również przedstawiciel Lithuanian District Heating Association – Valdas Lukosevicius. – We wszystkich miasta wprowadziliśmy taryfy stałe na biomasę i premię za inwestycje w kotły biomasy. Szybko przeszliśmy z gazu, który wykorzystujemy w 19 proc., w biomasę inwestując duże środki. Przez setki lat źródłem biomasy były lasy. Tej wiosny zmieniono ustawę o ciepłownictwie, by do 2050 toku cała energia cieplna pochodziła z OZE, w tym także dla klientów indywidualnych. Będziemy rozbudowywać sieci ciepłownicze, tam, gdzie tylko to możliwe, a w innych miejscach gaz zastąpimy OZE. Wykorzystujemy środki europejskie. W kryzysie energetycznym byliśmy w dobrej sytuacji, bowiem mieliśmy ceny gazu na tym samym poziomie. Mały własny terminal gazu skroplonego w Kłajpedzie. Jeśli chodzi o energię elektryczną, w naszej policy inwestycyjnej znajduje się budowanie własnych źródeł OZE. Czasami kryzys przynosi pozytywne skutki związane z transformacją – mówił Lukosevicius.

Debata

100 000 budynków co roku

A priorytety niemieckie? – 52 proc. energii pierwotnej wykorzystywane jest na ogrzewanie. Idealna sytuacja to dom z pompą ciepła, elektrycznym samochodem, wszystko zelektryfikowane. Niestety, w dużych miastach są blokowiska i niełatwo obsłużyć ciepłem systemowym. Nawet w miasteczkach. Przepisy muszą być bardziej zorientowane na kwestie lokalne. W 2045 liczba przyłączonych budynków do sieci ciepłowniczej potroi się. To ok. 100 000 więcej budynków co roku. Mamy więc bardzo wiele do zrobienia – powiedział Werner R. Lutsch, Executive Director, The Energy Efficiency Association for Heating Cooling and Combined Heat and Power Germany.

– Kogeneracja jest ważna. Ciepłownictwo ma charakter bardzo lokalny. Mamy 4 poziomy cenowe na terenie kraju. Powinniście w Polsce zderegulować rynek. Swoją drogą, w Szwecji działa wielu tych samych operatorów co w waszym kraju. Ważna jest wolność przyłączania się do ciepła systemowego. Mamy problem z cenami spot, musimy wprowadzić bardziej inteligentne zasady w tym zakresie – dodał Hakan Knutsson, President Sweheat & Cooling The Swedish Council District Heating & Cooling.

Przepisów jest zbyt wiele

Eksperci debatowali również na temat priorytetów ciepłownictwa systemowego w Polsce. Moderatorem był Bogusław Regulski, wiceprezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie

– Unia zdecydowanie idzie w kierunku dekarbonizacji, tym bardziej że wymagania w tym zakresie szybko rosną. Trzeba to uwzględnić w planowaniu biznesu. Zbyt drogie ceny powodują duże emocje społeczne. Fit 55, mimo skutków konfliktu na Ukrainie, wciąż jest realizowany. Przepisów powstaje za dużo. Dekarbonizacja powinna odbywać się w sposób zrównoważony, logiczny, zarówno od strony finansowej, jak i ekonomicznej – mówił Paweł Sałek, doradca prezydenta Polski.

Również zdaniem Grzegorza Tobolczyka, dyrektora departamentu ciepłownictwa Ministerstwa Klimatu i Środowiska zbyt częste zmiany prawa mocno utrudniają działania. – Poza tym, łatwe zastępowanie węgla gazem nie jest dobre. Ścisła dekarbonizacja może wręcz wpłynąć na priorytet, czyli bezpieczeństwo energetyczne. Biomasa i geotermia mają zbyt niski udział w transformacji, między innymi dlatego że samorządy nie najlepiej współpracują z firmami prywatnymi. A bez właściwej gospodarki lokalnej ciężko o działania systemowe.

Debata

Pieniądze to nie wszystko

– Z punktu widzenia operatora przedsiębiorstw ciepłownicze stoją przed wielkimi wyzwaniami. Chodzi m.in. o inwestycje, np., w aspekcie przyłączania OZE. Należy poszukiwać finansowanie długoterminowe, aby koszty zawarte w taryfach nie rosły co roku. Taryfa składa się z pokrycia kosztów prowadzenia działalności plus środków na inwestycje. Zdajemy sobie sprawę, że mimo środków finansowych z zewnątrz nie będzie łatwo – powiedziała Monika Gawlik, dyrektor departamentu rynków energii elektrycznej i ciepła URE.

Głos zabrał także Wojciech Racięcki, dyrektor Działu Rozwoju Innowacyjnych Metod Zarządzania Programami NCBiR. – Czeka nas integracja sektorów: transport, ciepłownictwo i energetyka. Ciepłownictwo jest elementem większego systemu: OZE. Tak patrzymy na przyszłość. OZE jest pogodowo zależne, więc jest potrzeba magazynowania ciepła, co jest stosunkowo tanie. Nasze pokazowe systemy w tym zakresie będą się rozwijać.

– Branża ma dostęp do środków na transformacje, ale są też inne problemy. Coraz częściej stosowana jest pomoc zwrotna, lecz nie dotacje, choć mamy jeszcze 50 proc. programów dotacyjnych. Jednym z programów jest Ciepłownictwo Powiatowe, do tego programy kogeneracyjne, OZE dla ciepłownictwa. Zapraszamy zatem do korzystania – dodał Artur Michalski, wiceprezes NFOŚiGW.

Konkurencyjny rynek

Marcin Borek, dyrektor departamentu inwestycji samorządowych PFR, podjął temat konkurencyjnego rynku. – Na konkurencyjnym rynku gracze inwestują w różne rozwiązania i rywalizują między sobą. Choć oczywiście ciepło z Poznania nie będzie rywalizować z ciepłem z Warszawy, ale skutki działań już jak najbardziej można porównać. Moim zdaniem można sięgnąć z różnych źródeł po wiele środków, ich jest dużo. Warto je właściwie wykorzystać – powiedział Borek.

Z kolei Paweł Strączyński, wiceprezes zarządu Banku Pekao, podtrzymuje deklarację: nie zmieniliśmy politykę zakupu węgla – ciągle tego rodzaju inwestycje będziemy finansowali. Dodał, że 160 mld zł tylko na transformację ciepłownictwo w Polsce to ogromne pieniądze i ciężko będzie środki dłużne pozyskiwać z finansowego sektora prywatnego – mówił Strączyński.

Popołudniu planowane jest m.in. rozpoczęcie „Dnia nowych technologii” oraz informacje dotyczące współpracy transgranicznej na styku Zgorzelca i Goerlitz a także na temat Programu Promocji Ciepła Systemowego Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie.

Forum Ciepłowników

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024