Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Białystok przeprowadza prace porządkowe przed nadejściem wiosny

Białystok przeprowadza prace porządkowe przed nadejściem wiosny
jw
13.03.2024, o godz. 9:30
czas czytania: około 2 minut
0

W Białymstoku rozpoczęły się prace związane z pozimowym oczyszczaniem dróg publicznych, chodników, dróg rowerowych, przystanków komunikacji miejskiej. Sprzątane są także liście, które w mieście są celowo pozostawiane na zimę.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Zima odchodzi w niepamięć. W Białymstoku rozpoczęły się wiosenne prace porządkowe. Czyszczone są chodniki i ulice, natomiast w parkach i na skwerach trwa wygrabianie liści.

Prace porządkowe na ulicach

Sprzątanie ulic, w szczególności głównych, odbywa się zazwyczaj nocą. Chodzi o to, aby pojazdy sprzątające nie blokowały ulic i nie powodowały korków. Zamiatarki i zmywarki skutecznie wykonują pracę, jeżeli poruszają się z niewielką prędkością, średnio 10 km/h. Te duże, trudne do ominięcia i jadące powoli, pojazdy w ciągu dnia blokowałyby ruch. Dopiero nocą, gdy na ulicach jest mniej samochodów, można sprzątać ulice tak, aby nie zagrażało to płynności ruchu i bezpieczeństwu jego uczestników.

– Prace porządkowe wpływają nie tyko na estetykę naszego miasta, ale też poprawiają jakość powietrza – mówi prezydent Tadeusz Truskolaski. – Staramy się, aby zostały przeprowadzone szybko i sprawnie, w sposób najmniej uciążliwy dla mieszkańców.

Prace będą przerywane na skutek wystąpienia niekorzystnych warunków pogodowych, jak deszcz, śnieg czy mróz.

Wygrabianie liści

Do końca marca potrwa również akcja wiosennego wygrabiania liści w parkach i na skwerach. Przez całą jesień i zimę ochraniały glebę oraz żyjące w nich niewielkie organizmy – owady i ich różne formy przetrwalne, ślimaki, pajęczaki, dżdżownice, płazy, gryzonie, a nawet jeże. Pozostawiona na sezon zimowy materia organiczna, w której skład wchodzą opadłe liście, gałązki, owoce, nasiona oraz odchody zwierzęce, jest zgrabiana w stosy. Ma tak leżeć przez dwa tygodnie, aby wszystko zdążyło przeschnąć, a zimujące w ściółce organizmy zdążyły ją opuścić. Potem zostaną wywiezione do kompostowania.

Wiosenne wygrabianie liści dotyczy terenów zieleni w ośmiu lokalizacjach: Park Lubomirskich, Park Konstytucji 3 Maja, Park Centralny, Park Stary im. Księcia Józefa Poniatowskiego, Skwer Armii Krajowej, Skwer im. Wł. Zankiewicza, Skwer przy ul. Pułkowej, Bulwary przy ul. Herberta. Pozostawianie liści na zimę jest tutaj praktykowane od 2014 r., a Białystok to pierwsze miasto w Polsce, które realizowało tego typu przedsięwzięcie.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ZM WEBINAR4 Fundacja Sendzimira [17.10-07.11.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024