Reklama

AD1A MBP 2025 [22.04-07.05.25]

Nowe rzeźby koziołków zdobią Lublin

Nowe rzeźby koziołków zdobią Lublin
jw
26.03.2025, o godz. 13:01
czas czytania: około 2 minut
0

W przestrzeni Lublina można spotkać cztery nowe figury, które pojawiły się na Starym Mieście. Rzeźby, wykonane z brązu, nawiązują do najciekawszych i najpopularniejszych lubelskich legend. Każdy z koziołków posiada atrybut związany z wybranym podaniem miejskim. Nowy szlak koziołków jest realizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego jako zwycięski projekt wybrany przez mieszkanki i mieszkańców.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B Kubota [03.04-31.05.25]

– Z radością ogłaszam, że do naszej lubelskiej koziołkowej rodziny dołączyły cztery nowe figury, zrealizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego. Rzeźby te nie tylko wzbogacają przestrzeń miejską, ale także cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców i turystów. To wyjątkowy, nieszablonowy sposób na odkrywanie Lublina na nowo, do czego serdecznie zachęcam – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

Tereska, Jadzia, Mikołaj i Jędrek

Wśród najnowszych figur można zobaczyć Tereskę – piękną złotniczankę, znajdującą się przy ul. Złotej, a także Jadzię – mieszczkę, która według legendy miała wzniecić wielki pożar w Lublinie. Kozicę z patelnią pełną naleśników można spotkać na Placu Rybnym. Do grona legendarnych postaci dołączył także herbator Mikołaj, jak mówi podanie miejskie – autor herbu Lublina. Jego figura znajduje się przy ul. Archidiakońskiej 5 obok tzw. Małego Ratusza. Ostatnim nowym mieszkańcem jest Jędrek – malarz fresków z Kaplicy Trójcy Świętej. Można go znaleźć siedzącego na murku naprzeciwko Zamku Lubelskiego.

Koziołkowy Szlak Legend

– Bogactwo miasta to nie tylko jego historia, ale także legendy i opowieści. Magiczne, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Trochę prawdziwe, trochę zmyślone, zawierające w sobie ludową mądrość lub powstałe ku przestrodze. O początkach nazwy miasta, o tym jak koziołek znalazł się w herbie Lublina czy o kamieniu nieszczęścia. Legendy i opowieści stały się inspiracją do opowiadania o Lublinie, a Koziołkowy Szlak Legend to ich urzeczywistnienie w przestrzeni miasta. Zwiedzaj, odkrywaj, poznawaj!” – zachęcają włodarze Lublina.

Koziołkowy Szlak Legend to ciekawy sposób na poznawanie historii Lublina. Każda z figurek ma przypisany kod QR, który odsyła do strony internetowej z opisami legend oraz mapą szlaku. W grudniu 2024 r. zaprezentowano pierwsze trzy koziołki: Wiktorię (ul. Narutowicza), Kryspina (róg ul. Królewskiej) i Felicję (ul. Jezuicka). Ostatnie cztery rzeźby pojawią się w przestrzeni miasta wczesnym latem. Tematyka lubelskich legend oraz lokalizacje rzeźb (dziesięć koziołków na Starym Mieście i jeden koziołek w Śródmieściu) wynikają z zapisów wniosku. Serię rzeźb tworzą artyści wyłonieni w postępowaniu przetargowym.

 

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ad3b zm Forum Zarządcy Zieleni FZZ [07.04-21.05.25]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 MBP 2025 [03.04-07.05.25]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d cybebezpieczeństwo webinar [14.04-30.05.25]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2025