Reklama

AD1A KEMIPOL [13.12-21.12.24]

70 milionów złotych na autobusy wodorowe dla Rzeszowa

70 milionów złotych na autobusy wodorowe dla Rzeszowa
Bartłomiej Leśniewski
20.10.2024, o godz. 19:45
czas czytania: około 2 minut
0

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przekaże w ramach programu "Zielony transport publiczny" niemal 70 mln zł na zakup 20 nowych autobusów wodorowych, które wyjadą na ulice Rzeszowa.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

„Finansowanie zaplanowano ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). Umowę dotacyjną w imieniu NFOŚiGW podpisała z beneficjentem prezeska Dorota Zawadzka-Stępniak” – czytamy w komunikacie funduszu.

 Zero emisji

wzrostu wykorzystania paliw alternatywnych i zwiększenia udziału zeroemisyjnych środków transportu, co jest spójne z priorytetami Unii Europejskiej w tym obszarze.

– Realizowany przez NFOŚiGW program Zielony transport publiczny wspiera samorządy w poszerzaniu floty komunikacji miejskiej o zeroemisyjne pojazdy elektryczne, w tym wodorowe, co przyczynia się do poprawy jakości powietrza i bezpośrednio przekłada się na jakość życia w miastach – powiedziała Dorota Zawadzka-Stępniak, Prezes Zarządu NFOŚiGW.

Wodór w Rzeszowie

Autobusy wodorowe zasilą flotę transportu publicznego miasta Rzeszowa. Zastąpią one na ulicach miasta najbardziej wysłużone pojazdy. Inwestycja ograniczy emisję zanieczyszczeń powietrza: CO2, pyłów i tlenków azotu. Przyczyni się również do zmniejszenia negatywnego wpływu transportu na środowisko naturalne i zdrowie mieszkańców stolicy Podkarpacia.

Nowe pojazdy będą zasilane z ogniw paliwowych wodorowych. Autobusy będą posiadały minimum 55 miejsc i będą dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Poprawi to dostępność i komfort podróży publicznymi środkami transportu miasta Rzeszowa. Całkowity koszt inwestycji „Zakup autobusów wykorzystujących energię wytworzoną z wodoru w Rzeszowie” to niemal 98 mln zł. Projekt ma zostać zakończony wiosną 2026 r. Przedsięwzięcie będzie realizowane w ramach programu  „Zielony transport publiczny” w ramach Inwestycji: G 1.3.2 Zeroemisyjny transport zbiorowy (autobusy) KPO.

Dla klimatu

Inwestycja wpisuje się w strategię NFOŚiGW, gdzie jednym z priorytetów jest poprawa jakości powietrza.

Wskaźniki ekologiczne rzeszowskiej inwestycji:

  • Zmniejszenie emisji CO2 – 871,58 Mg/rok
  • Ograniczenie emisji tlenków azotu – 5,47 Mg/rok
  • Ograniczenie emisji pyłów o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów (PM10) – 0,11975 Mg/rok
  • Zmniejszenie zużycia energii końcowej – 2808 MWh/rok

„Trzeci nabór wniosków w ramach programu Zielony transport publiczny był skierowany do operatorów publicznego transportu zbiorowego (przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej) oraz organizatorów publicznego transportu zbiorowego (samorządy)” – przypomina NFOŚiGW.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024