Już tej wiosny w gminie Tarnowo Podgórne (powiat poznański), mieszkańcy zasadzą ponad 70 000 drzew i w ten sposób na obszarze o powierzchni 12 hektarów, powstanie Społeczny Park Tarnowo Podgórne.

Nowy park powstać ma na granicy trzech miejscowości: Tarnowa Podgórnego, Lusówka i Jankowic.

– Pragniemy, by powstał tam park z urządzeniami sprzyjającymi rekreacji i wypoczynkowi na świeżym powietrzu – podkreśla Wójt Tarnowa Podgórnego Tadeusz Czajka.

100 działek do rezerwacji

Obszar przeznaczony pod zalesienie podzielono na 100 działek o powierzchni ok. 500 m2 każda.

Akcja polega na tym, że za pośrednictwem specjalnej strony internetowej można wybrać i zarezerwować działkę.

Przy czym, tego rodzaju rezerwacji może dokonać dowolna społeczność lokalna gminy Tarnowo Podgórne, czyli sołectwa, grupy mieszkańców, pracownicy firm, organizacje pozarządowe, czy też kluby sportowe.

Na kolejnym etapie procedury należy wskazać termin sadzenia drzew (marzec i kwiecień), a następnie w umówionym dniu, chętni do udziału w sadzeniu, mogą spotkać się w umówionym miejscu i przystąpić do działania.

Różne gatunki drzew

W tarnowskim Społecznym Parku zasadzone zostaną sosny zwyczajne, modrzewie europejskie, świerki pospolite, dęby szypułkowe, brzozy brodawkowate, klony pospolite, jesiony wyniosłe oraz lipy. Sadzonki – w zależności od gatunku – mają wysokość od 10 do 50 cm.

Dodajmy, że gmina Tarnowo Podgórne pokrywa koszt zakupu sadzonek i zapewnia sprzęt. Można też oczywiście przynieść własne szpadle, by więcej osób mogło jednocześnie pracować.

Namawiają do “parkowania”

– Naszą akcję promujemy hasłem „Parkujmy razem” – wyjaśnia Wójt Tadeusz Czajka. – Teraz ma ono zachęcać do wspólnego tworzenia parku, ale także ma pokazywać, że w niedalekiej przyszłości to miejsce będzie zachęcać do wypoczynku, relaksu i do wspólnego spędzania czasu razem. Do zwolnienia tempa życia, do zatrzymania się, jednym słowem do „zaparkowania” wśród zieleni – podkreśla włodarz Tarnowa Podgórnego.

Więcej informacji o akcji znaleźć można na stronie park.tarnowo-podgorne.pl.

 

Czytaj więcej

Skomentuj