Sadzenie drzew przez uczniów zachodniopomorskich szkół to wspólna inicjatywa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie i urzędu marszałkowskiego. Leśnicy przygotują dla młodzieży 100 tysięcy sadzonek. Trzy tysiące rocznych sosenek posadzili we wtorek pod Szczecinem przy drodze S3 w pobliżu Klinisk Wielkich w gminie Goleniów.
Pomorze Zachodnie – Zielony Region
– Te sto tysięcy sadzonek nie będzie sadzone maszyną, tylko sercem naszej młodzieży – powiedział marszałek Olgierd Geblewicz, rozpoczynając akcję z grupą nastolatków.
Uczestniczyło w niej 18 uczniów z kl. 8 A szkoły podstawowej w Kliniskach pod opieką wychowawczyni Małgorzaty Żak.
– Nigdy nie sadzili lasu, więc chętnie się zgłosili. To jest klasa turystyczna, dużo chodzą, jeżdżą, lubią przyrodę – powiedziała nauczycielka.
Marszałek przypomniał, że 35 proc. powierzchni woj. zachodniopomorskiego zajmują lasy, a Puszcza Goleniowska jest popularnym miejscem wypoczynku mieszkańców aglomeracji szczecińskiej. Geblewicz wyjaśnił, że akcja w ramach projektu Pomorze Zachodnie – Zielony Region będzie prowadzona do 2029 r. Weźmie w niej udział prawie 750 uczniów.
Dwa tysiące drzew dziennie
Pierwszą edycję rozpoczęły nadleśnictwa Kliniska, Trzebież i Gryfino. W kolejnym rzucie sadzonki mają trafić do uczniów m.in. z Dobrzan, Łobza i z Goleniowa. W 100 tysiącach sadzonek będą brzozy, jawory, klony, dęby, buki, graby, świerki i sosny.
Zastępca dyrektora ds. gospodarki leśnej dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie Maciej Szabla poinformował, że na jej terenie rocznie sadzi się ok. 40 mln drzew, ok. 80 proc. wiosną i 20 proc. jesienią, czyli około miliona drzew dziennie. Pracę tę wykonuje 1000-1200 osób. Pracują w parach. Średnio dziennie sadzą dwa tysiące drzew, rekordziści cztery tysiące.
Dyrektor podkreślił, że uczniowie dostali kosze tylko z sadzonkami sosny, bo ją sadzić łatwiej niż np. gatunki liściaste. Na hektarze sadzi się ok. 8 tys. sadzonek. Do wyrębu przetrwa ok. 500 drzew.
Komentarze (0)