– Wkrótce szkoły podstawowe i ponadpodstawowe z całej Polski będą mogły skorzystać z programu „Ekopracownia – zielone serce szkoły”, w ramach którego otrzymają dofinansowanie na rozwój infrastruktury edukacyjnej – informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Resort ma nadzieję, że dzięki temu wsparciu uczniowie zyskają przyjazne miejsca do nauki i rozwijania zainteresowań z zakresu przedmiotów przyrodniczych.

Wsparcie funduszu

Projekt budowy nowoczesnych ekopracowni w szkołach, realizowany przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej, ma na celu kształtowanie postaw proekologicznych oraz zwiększenie świadomości ekologicznej młodego pokolenia w zakresie: przeciwdziałania emisjom, odnawialnych źródeł energii i niskoemisyjnego transportu, zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

– Nowoczesna edukacja ekologiczna powinna wzmacniać naturalną ciekawość świata. Stwarzać okazję do poznawania i przeżywania, obserwowania oraz działania. Wierzymy, że nauka w nowoczesnych ekopracowniach przyczyni się do wzrostu zainteresowania przyrodą, a dla wielu uczniów okaże się też wstępem do realizacji ambitnych inicjatyw podejmowanych w trosce o klimat i środowisko – tłumaczy minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Terminy naboru

WFOŚiGW w Szczecinie ogłosił już terminy naboru wniosków konkursowych dla województwa zachodniopomorskiego. W najbliższych dniach WFOŚiGW w Lublinie, Olsztynie, Opolu i Warszawie poinformują o terminach konkursów dla swoich województw. Regulamin naboru oraz formularze wniosków o dofinansowanie zostaną umieszczone na stronach internetowych WFOŚiGW.

– Zgodnie z harmonogramem konkursu, najpóźniej do końca maja 2023 roku z wybranymi placówkami zostaną podpisane umowy, a na początku czerwca rozpoczną się prace wykonawcze – czytamy w komunikacie MKiŚ.

Na terenie każdego powiatu w całej Polsce powstaną co najmniej dwie pracownie szkolne: przyrodnicza oraz dotycząca odnawialnych źródeł. Łącznie ma zostać utworzonych 760 ekopracowni.

 

Czytaj więcej

Skomentuj