Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

80 strażaków nadal dogasza pożar w Siemianowicach

80 strażaków nadal dogasza pożar w Siemianowicach
Bartłomiej Leśniewski
13.05.2024, o godz. 10:02
czas czytania: około 3 minut
0

W poniedziałek w dalszym ciągu trwają działania strażaków po pożarze, który w piątek rano wybuchł na nielegalnym składowisku odpadów w Siemianowicach Śląskich.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

W poniedziałek rano w akcję było zaangażowanych 28 zastępów – 80 ratowników – przekazały służby kryzysowe wojewody śląskiego i PSP.

Dogaszanie

Strażacy wciąż dogaszają pogorzelisko, prowadzą także działania na ciekach wodnych. Ustawiono na nich wychwytujące zanieczyszczenia zapory sorpcyjne.

Pożar wybuchł w Siemianowicach Śląskich, przy ul. Wyzwolenia w dzielnicy Michałkowice. Jego powierzchnia objęła całe składowisko – ok. 6 tys. metrów kwadratowych. Kłęby czarnego dymu były widoczne z wielu kilometrów. W piątek po południu strażacy przekazali informację, że sytuacja została opanowana. Przez cały weekend trwało dogaszanie pożaru, te działania kontynuowane są w poniedziałek rano.

“Jeżeli chodzi o działania gaśnicze, to w dalszym ciągu trwa przekopywanie pogorzeliska przy użyciu ciężkiego sprzętu i przelewanie” – powiedział PAP rzecznik Komendy Miejskiej PSP w Siemianowicach Śląskich kpt. Sebastian Karpiński.

Zanieczyszczenie wód

Po opanowaniu sytuacji pożarowej głównym problemem stało się zanieczyszczenie wód powierzchniowych. Część zanieczyszczeń ze składowiska wraz z używaną do gaszenia wodą dostała się do pobliskiego Rowu Michałkowickiego, który wpada do Brynicy i dalej do Przemszy, która jest dopływem Wisły. W piątek woda w Brynicy przybrała brązowo-czerwoną barwę, mieszkańcy uskarżali się także na odór chemikaliów.

Aby zapobiec przemieszczeniu się zanieczyszczeń w ciekach wodnych, strażacy ustawili cztery zapory sorpcyjne – dwie na Rowie Michałkowickim w Siemianowicach Śląskich i dwie na Brynicy w Czeladzi. “Trwa oczyszczanie Rowu Michałkowickiego, ustawione są zapory i rękawy sorpcyjne. Ponadto obserwowane są fizyczne właściwości wody, zarówno w Brynicy, w Przemszy. Pobierane i analizowane są próbki wody z obu rzek. Z analiz wynika, że stan wód się poprawił. Działania związane z ograniczeniem przepływu niebezpiecznych substancji przyniosły efekt. Ograniczono ilość zanieczyszczeń, które przedostały się do wody” – informował w niedzielę wieczorem Śląski Urząd Wojewódzki.

Sztab kryzysowy

Na poniedziałkowe przedpołudnie wojewoda śląski Marek Wójcik zwołał posiedzenie sztabu kryzysowego z udziałem przedstawicieli PSP, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Państwowej Straży Rybackiej i Wód Polskich.

Wojewódzka inspektor ochrony środowiska Agata Bucko-Serafin informowała w sobotę, że nie została zanieczyszczona woda zasilająca ujęcia, dlatego sytuacja ta nie ma wpływu na jakość wody pitnej. Służby zaznaczały zarazem, że nie powinno się wchodzić do zanieczyszczonej wody i pozwalać żeby piły ją zwierzęta.

Zapowiedź zmian prawnych

Wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska, która w sobotę uczestniczyła w posiedzeniu zespołu zarządzania kryzysowego w pobliżu miejsca działań strażaków, zapowiedziała zmiany w prawie, które ułatwią ściganie przestępców i zapobieganie powstawaniu nowych nielegalnych składowisk, szczególnie substancji niebezpiecznych. Jak opisywała, takich zinwentaryzowanych i opisanych miejsc jest obecnie w całej Polsce 311.

Według szacunków władz Siemianowic Śląskich na nielegalnym składowisku przy ul. Wyzwolenia zmagazynowano nielegalnie w różnych pojemnikach kilka tysięcy ton różnych substancji, a także podobne ilości odpadów plastikowych. Prezydent miasta Rafał Piech informował w sobotę, że były to m.in. substancje ropopochodne, rozpuszczalniki czy farby.

 

 


Nowelizacja ustawy ma pomóc w sprzątaniu odpadów niebezpiecznych

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Pożary odpadów
css.php
Copyright © 2024