Park Oruński to jeden z najstarszych parków (XVI w.), drugi co do wielkości park miejski w Gdańsku (po parku Oliwskim). Bardzo malowniczo położony – niedaleko kanału Raduni, w dolinie pomiędzy okalającymi go wzgórzami morenowymi. Ulokowany na 11 hektarach doliny potoku oruńskiego. Zabytki, stawy wodne, różnorodność roślin, park zabaw dla dzieci każdego dnia przyciągają mieszkańców szukających odrobiny spokoju w mieście.
Dzięki realizacji II etapu inwestycji park uzyskał dodatkową funkcję rekreacyjno-wypoczynkową nawiązującą do historycznego układu funkcjonującego w tym miejscu w okresie międzywojennym.
W ramach inwestycji wykonano roboty drogowe, roboty rozbiórkowe. W tym miejscu powstały ścieżki parkowe oraz place o nawierzchni z kostki granitowej. Nie zabrakło także nowych elementów małej architektury: drewnianych pomostów widokowych – 2 szt. i fontanny, ławek 32 szt., koszy na śmieci 12 szt. oraz murku z kamienia ciosanego. Oprócz tego w Parku Oruńskim rozbudowano sieć wodociągową i postawiono dwa hydranty pożarowe. Naturalną koleją rzeczy była konieczna wycinka drzew i krzewów oraz nowe nasadzenia drzew – 21 szt., krzewów – ok. 500 szt., a także obsadzenie kwietników roślinami jednorocznymi i bylinami, jak i wykonanie trawnika z siewu (ok. 2 000 m2).
Park zyskał nowe oświetlenie, kanalizację teletechniczną oraz studnie kablowe.
– Roboty trwały trzy miesiące. Koszt realizacji to 1,38 mln zł. – informuje Michał Piotrowski, inspektor w Wydziale Promocji, Informacji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Gdańsk.
Komentarze (0)