Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Gminy na Śląsku nieskutecznie ograniczały niską emisję z kotłów przydomowych

Gminy na Śląsku nieskutecznie ograniczały niską emisję z kotłów przydomowych
ml
13.01.2017, o godz. 12:14
czas czytania: około 2 minut
0

W ocenie NIK podejmowane przez skontrolowane gminy działania na rzecz ograniczania niskiej emisji z kotłowni przydomowych i gminnych nie były skuteczne.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Według Izby niewystarczające było tempo i skala przedsięwzięć podejmowanych przez te jednostki. Dodatkowo, na utrzymywanie się w powietrzu w gminach województwa śląskiego ponadnormatywnych stężeń substancji szkodliwych miało wpływ szereg czynników, z których część była niezależna od działań podejmowanych przez gminy.

NIK ocenił, że zanieczyszczenie powietrza spowodowane niską emisją ma charakter ponadlokalny i ponadregionalny, dlatego rozwiązanie tego problemu przekracza możliwości jednostek samorządu terytorialnego i wymaga rozwiązań systemowych w skali całego kraju.

Brak obowiązujących regulacji dotyczących minimalnych wymagań technicznych dla nowych kotłów węglowych przeznaczonych do ogrzewania budynków mieszkalnych oraz brak określenia minimalnej jakości paliw dopuszczonych dla sektora bytowo-komunalnego. Wskutek tego, wciąż w legalnym obrocie na rynku są technologicznie przestarzałe kotły niespełniające żadnych norm emisji zanieczyszczeń oraz paliwa, będące faktycznie odpadami powstającymi przy produkcji węgla (flotokoncentrat i muł węglowy).

W związku z brakiem ograniczeń dotyczących rodzajów paliw i instalacji stosowanych w sektorze bytowo-komunalnym, wiele zależy od samych mieszkańców, gdyż to oni decydują jakie nośniki energii stosują w swoich domowych paleniskach i oni też ponoszą zdrowotne konsekwencje życia w zanieczyszczonym środowisku.

W ocenie NIK bez wdrożenia rozwiązań systemowych, zarówno na szczeblu regionalnym, jak i ponadregionalnym, bez znaczącego zwiększenia skali i tempa działań oraz konsekwentnej edukacji społeczeństwa na temat zagrożeń związanych z niską emisją, przewidywana w Programie ochrony powietrza dla terenu województwa śląskiego z 2014 r. redukcja emisji zanieczyszczeń powietrza nie zostanie osiągnięta w dotychczas zakładanym (tj. do 2020 r.) ani w dającym się przewidzieć horyzoncie czasowym.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024