Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Azbest usuną za darmo. Ruszyły nabory wniosków o dofinansowanie

Azbest usuną za darmo. Ruszyły nabory wniosków o dofinansowanie
gj
18.01.2017, o godz. 0:47
czas czytania: około 3 minut
0

W gminach w Polsce ruszył nabór wniosków o dofinansowanie o usunięcie niebezpiecznego azbestu. Do projektu Azbest 2017 włączyły się także Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W tym roku dofinansowanie może wynosić nawet 100 proc.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

W części gmin usunięcie i utylizacja materiałów zawierających azbest będzie darmowa. Tak jest m.in. w Radecznicy czy Czaplinku. W Szczecinie dodatkowo o 50 proc. dotację mogą starać się przedsiębiorstwa. Wnioski w większości gmin można składać do połowy lub do końca stycznia.

Od kilku lat w Polsce podejmowane są działania związane z utylizacją tego minerału.  Szkodliwe dla zdrowia płyty eternitowe, zawierające azbest, najczęściej pokrywają dachy domów, garaży i pomieszczeń gospodarczych.

W ramach dofinansowanie pokryte zostaną koszty bezpiecznego demontażu, transportu i utylizacji szkodliwych płyt eternitowych. W Polsce od 2010 r. jedyną dopuszczalną metodą utylizacji azbestu jest umieszczanie go na składowiskach odpadów niebezpiecznych i zasypywanie ziemią. Zazwyczaj zakopuje się je poniżej dwóch metrów pod ziemią lub składuje w opuszczonych kopalniach. Dzięki temu zawarty w nich krzem może wrócić do naturalnego obiegu.

Przyczyna chorób płuc

Uszkodzone płyty eternitowe mogą stać się przyczyną poważnych chorób. Cienkie włókna azbestu mogą wnikać do dolnych dróg oddechowych, wbijać się w płuca i powodować m.in. choroby nowotworowe.

– Płyty eternitowe, które nie są uszkodzone nie pylą i nie są niebezpieczne dla zdrowia – tłumaczy prof. Włodzimierz Urbaniak z Wydziału Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. – Niegdyś używało się azbestu także w formie miękkiej, do sznurów, kartonów, izolacji w piecykach czy w suszarkach do włosów. Od 1997 r. miękki azbest został wycofany, pozostała jednak kwestia uporania się z nim w postaci twardszej – mówi profesor.

Obecnie materiały zawierające azbest usuwa się w zależności od stopnia pilności. Przykładowo, na płytach eternitowych pokrywających dachy robi się testy punktowe, dzięki którym można sprawdzić, czy dana płyta pyli i w jakim stopniu. W razie potrzeby można ją tymczasowo zabezpieczyć farbą, zaklejając ją lub przykrywając.

Nie ściągać na własną rękę

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, pylące wyroby azbestowe muszą być usuwane lub naprawiane i ściśle kontrolowane. Tego typu elementy powinna demontować profesjonalna firma, która została przeszkolona do pracy z azbestem.

Ponadto osoby demontujące muszą być ubrane w specjalistyczną odzież ochronną i używać narzędzi przeznaczonych do demontażu niebezpiecznych materiałów tego typu. Płyty eternitowe można demontować samodzielnie tylko w jednym przypadku – wyłącznie na własnej posesji i po uprzednim przeszkoleniu. Odpowiednio zabezpieczony materiał trzeba później przekazać do utylizacji profesjonalnej firmie.

– Problem polega na tym, że 80 proc. osób które wiedzą, że mają na swojej posesji elementy zawierające azbest, nie zgłasza tego do odpowiednich urzędów. W związku z tym znaczna część z nich jest poza kontrolą – podkreśla prof. Urbaniak.

Pyły azbestowe w smogu

Pyły azbestowe są także składnikiem smogu. Podobnie jak inne pyły mogą przemieszczać się o kilkanaście kilometrów i tworzyć część szkodliwej chmury. – Azbest zawsze występował w naturze. Niestety wprowadzono go zbyt dużo w sztuczny sposób, a przez to zaburzona została pewna naturalna harmonia – mówi prof. Włodzimierz Urbaniak.

Badając smog, sprawdza się także stężenie w nim pyłów azbestowych, które są jednymi z najbardziej szkodliwych. W Polsce wszystkie materiały zawierające azbest, w założeniu, mają być usunięte do 2032 r.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024