Dwudniowe obrady rozpoczną się we wtorek od wystąpień prelegentów analizujących funkcjonowanie polskiego systemu selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Rozporządzenie ministra środowiska w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów zacznie obowiązywać już od lipca. Rodzi to nowe wyzwania i możliwe problemy dla samorządów oraz funkcjonowania zakładów branży odpadowej.
W tej sesji mowa będzie również o monitoringu segregacji odpadów komunalnych, modelach kalkulacji opłat na mieszkańca, a także o różnych ujęciach statystyk dotyczących zbierania, segregacji i recyklingu w Słowenii i Polsce.
Sesja popołudniowa będzie przeznaczona na dyskusję. Będzie ona dotyczyć idei zero waste zakładającej stuprocentowy odzysk odpadów – tak, aby żadne nie trafiały na składowiska, która przyświeca już kilku europejskim miastom. Wśród nich znajdują się włoskie miasto Capannori, położone w Hiszpanii prowincje Gipuzkoa i Argentona, słoweńska Vrhnika, czy Lublana będąca pierwszą stolicą Europy, która zobowiązała się do wdrożenia tej strategii. Praktyka funkcjonowania systemu w miastach stosujących strategię zero odpadów dowodzi, jak pracochłonny jest to proces.
Czytaj także >>> Minister Jan Szyszko podpisał nowe zasady selektywnej zbiórki odpadów
Dlatego podczas panelu dyskusyjnego jego uczestnicy spróbują odpowiedzieć na pytania: czy realne jest stworzenie takich miast w Polsce? Jakie bariery prawne, ekonomiczne, jak i społeczne mogą mieć wpływ na powodzenie takich projektów?
W drugim dniu warszawskiej konferencji poruszona zostanie problematyka recyklingu bioodpadów fermentacji metanowej. Czy jest on potrzebny? Jakie są dotychczasowe doświadczenia i ekonomia?
O efektywności ekonomicznej będzie mowa także przy okazji prelekcji dotyczącej odzysku opakowań w polskim systemie zbiórki odpadów. W trakcie kolejnej debaty nastąpi próba odpowiedzi na pytanie o perspektywę zamknięcia obiegu w systemie gospodarowania odpadami opakowaniowymi w Polsce.
Jakie będą skutki przyjęcia nowych zasad selektywnej zbiórki odpadów?
Uczestnicy konferencji zastanawiać się będą również nad rolą punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych na rynku odpadowym oraz miejscem w systemie selektywnego zbierania odpadów punktów skupu surowców. Obrady zakończy natomiast panel dyskusyjny na temat nowych perspektyw dla odpadów w kontekście aspektów technicznych i kształtowania cen.
Organizatorem siódmej konferencji “Selektywna zbiórka, segregacja i recykling odpadów” jest firma Abrys.
Komentarze (0)