Coroczne, obowiązkowe dla członków Sieci Miast Kreatywnych UNESCO Kongresy gościły dotychczas m.in. w chińskim Chengdu, japońskiej Kanazawie czy szwedzkim Östersund. To, co wyróżnia przyszłoroczny kongres, to wspólne działania Katowic – Miasta Muzyki UNESCO i Krakowa – Miasta Literatury UNESCO na rzecz organizacji tego prestiżowego wydarzenia.
Podczas tygodniowego pobytu w Polsce, delegaci będą uczestniczyć w formalnych obradach dotyczących, m.in. strategii rozwoju i spotkaniach podgrup (film, muzyka, literatura, media arts, dizajn, gastronomia, rzemiosło i sztuka ludowa).
Czerwcowe wydarzenia
To nie przypadek, że kongres odbędzie się w czerwcu. W tym czasie zarówno w Krakowie, jak i w Katowicach odbywają się ważne wydarzenia kulturalne – Festiwal Miłosza oraz Festiwal Muzyki Świata Ogrody Dźwięków. Obydwa miasta zostaną oficjalnie przedstawione jako gospodarz podczas tegorocznego zjazdu Miast Kreatywnych, który odbędzie się we francuskim Enghiens-les-Bains.
– Zaledwie w trzecim roku członkostwa w Sieci Miast Kreatywnych, Katowice będą współgospodarzem najważniejszego, dorocznego spotkania Sieci. To dla naszego miasta wielkie wyróżnienie. Traktuję je również jako dowód uznania dla nowatorskiego i ambitnego programu rozwoju muzycznych przemysłów kreatywnych, realizowanego w Katowicach. Cieszę się, że naszym partnerem będzie Kraków, który od wielu lat wspiera nas na naszej drodze od miasta poprzemysłowego do miasta przemysłów kreatywnych – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
– Z wielką dumą i radością przyjąłem wiadomość o zakończeniu sukcesem kilkuletnich starań Krakowa i Katowic o zaszczyt organizacji Zjazdu Miast Kreatywnych UNESCO – mówi z kolei prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. – Obecność w obu naszych miastach delegatów z tak wielu krajów to nie tylko szansa na lepsze poznanie się i wymianę najlepszych praktyk, ale szansa na podkreślenie znaczenia wiedzy i kreatywności jako siły napędowej rozwoju współczesnych miast – dodaje Krupa.
Program UNESCO
Sieć Miast Kreatywnych (Creative Cities Network) to program UNESCO utworzony w 2004 r. celem promowania praktyk współpracy pomiędzy miastami, które opierają swój rozwój na różnych dziedzinach gospodarki kreatywnej. UNESCO przyznaje tytuły Miasta Kreatywnego w siedmiu dziedzinach: literatura, muzyka, film, sztuki wizualne, design, rzemiosło i sztuka ludowa oraz gastronomia. Uczestnictwo w programie wiąże się nie tylko z prestiżem i szansą na budowanie wizerunku miast w oparciu o wybrane dziedziny, ale również z możliwością stworzenia własnego programu wzmacniania lokalnych środowisk twórczych i wymiany wiedzy między miastami z całego świata.
Pierwszym Miastem Kreatywnym w Polsce jest Kraków, który uzyskał tytuł Miasta Literatury UNESCO w 2013 r. jako pierwsze słowiańskie i drugie nieanglojęzyczne miasto na świecie. Katowice, od grudnia 2015 r. członek Sieci Miast Kreatywnych UNESCO, są pierwszym Miastem Muzyki UNESCO w Europie Środkowo-Wschodniej.
Z roku na rok „Krakowice” – plan kreatywnej megalopolis na południu Polski – przestają być śmiałą wizją części urbanistów, stopniowo przeobrażając się w pełną nowych wyzwań rzeczywistość.
Komentarze (0)