– W światowej gospodarce popyt na surowce w ciągu najbliższych 15 lat może zwiększyć się nawet o 50 proc. Dlatego, aby odwrócić ten trend, trzeba przyjąć model rozwoju cyrkulacyjnego, dzięki któremu uda się zatrzymać w zamkniętym obiegu surowce, co stanowi jedyne rozwiązanie utrzymania zrównoważonego rozwoju gospodarczego – mówiła podczas plenarnej sesji w Parlamencie Europejskim 14 marca Simona Bonafé. Podczas wtorkowego głosowania przyjęto stanowisko włoskiej eurodeputowanej o gospodarce o obiegu zamkniętym.
Wspomóc te działania mają ambitne poziomy recyklingu. Do 2030 r. 70 proc. dla odpadów komunalnych, a 80 proc. dla odpadów opakowaniowych. Statystyki mówią jasno, że będzie to nie lada wyzwanie dla Europy, bowiem w 2014 r. poddawane recyklingowi lub kompostowaniu było 44 proc. wszystkich odpadów komunalnych w UE.
– Tak wysoko postawiona poprzeczka skłania do zasadniczego wniosku: jeśli nie zainicjujemy w Polsce zmian natychmiast, nie osiągniemy celów – mówi Magdalena Dziczek, dyrektor biura Zarządu Związku Pracodawców Przemysłu Opakowań i Produktów w Opakowaniach Eko-Pak. – Należy przy tym podkreślić, że muszą to być zmiany gruntowne i systemowe – dodaje Dziczek.
Przyjęte ustalenia w Parlamencie Europejskim zawierają również propozycje w kwestii ekoprojektowania, a tym samym kładą nacisk na rozszerzoną odpowiedzialność producenta w kreowaniu produktów wpisujących się w zrównoważony rozwój. Producenci wskazują, że, aby sprostać ambitnym planom GOZ, rynek już teraz musi przestawić się na nowe tory, a nie czekać na ostateczne terminy zmiany przepisów.
Magdalena Dziczek zauważa też, że dyrektywa ramowa daje narzędzie – rozszerzoną odpowiedzialność producenta – mechanizm, który powinniśmy wykorzystać jako element inicjujący zmiany w kierunku tworzenia spójnego modelu gospodarczego dążącego do zamknięcia obiegu.
W ramach zmian w polityce UE na gospodarkę o obiegu zamkniętym Komisja Europejska zgłosiła cztery wnioski ustawodawcze wprowadzenie nowych poziomów dotyczących ponownego użycia, recyklingu i składowania.
Kolejnym krokiem będzie równoczesne wzmocnienie przepisów UE w sprawie zapobiegania powstawaniu odpadów i rozszerzonej odpowiedzialności producenta, ujednolicenie definicji, sprawozdawczości, jak i metody obliczeń poziomów recyklingu.
Maximus Segregatus
Komentarz #3487 dodany 2017-03-17 09:38:05
Polska mogłaby być liderem selektywnej zbiórki odpadów domowych dzięki metodzie w której wszyscy mieszkańcy w blokowiskach uczestniczą w procesie w segregacji odpadów... Ale wszysytko wskazuje na to, że nikomu tak naprawdę na tym nie zależy....