Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Wystartowała „Partnerska Inicjatywa Miast”

Wystartowała „Partnerska Inicjatywa Miast”
Barbara Krawczyk
21.06.2017, o godz. 13:49
czas czytania: około 2 minut
0

Ministerstwo Rozwoju promuje nowatorską formę współpracy miast. Będą one zrzeszać się w danym obszarze tematycznymi, tworzyć tzw. miast – sieci i wymieniać wiedzą oraz doświadczeniem.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Głównym celem koncepcji pn. „Partnerska Inicjatywa Miast” skierowanej do ośrodków miejskich jest wzmacnianie i promocja współpracy oraz wymiana doświadczeń i wiedzy między miastami oraz innymi podmiotami zaangażowanymi w kształtowanie i realizację polityki miejskiej.

Istotą sieci jest współdziałanie miast gotowych do poszukiwania i łączenia rozmaitych metod poprawiających warunki rozwojowe i w konsekwencji wzmacniania ich potencjału. Ważnym aspektem działania jest też zaangażowanie miast w tworzenie polityk na szczeblu regionalnym, krajowym i europejskim.

Czym jest sieć?

Jak informuje Ministerstwo Rozwoju sieć stanowi od 5 do ok. 10 miast partnerskich (ewentualnie więcej), z których jedno pełni funkcje lidera. Miasta pochodzą przynajmniej z trzech województw zróżnicowanie makroregionalne. Ponadto miasta są spójne pod względem tematycznym i problemowym. Sieć będzie zarządzana przez miasto Lidera, we współpracy z ekspertem tematycznym i Sekretariatem „Partnerska Inicjatywa Miast”

Wśród najważniejszych korzyści dla miast Ministerstwo Rozwoju wymienia: finansowanie (m.in. organizacji spotkań, wyjazdów studyjnych, przygotowania ekspertyz), wsparcie i wiedza eksperta tematycznego w całym okresie funkcjonowania sieci, wypracowanie pomysłów na rozwiązanie bieżących wyzwań miast poprzez prace nad Miejskimi Inicjatywami Działania. W ramach sekretariatu „Partnerska Inicjatywa Miast” będzie też działał opiekun tematyczny.

Ruszył już pierwszy etap

Nabór wniosków dla miast liderów oraz miast partnerskich do pierwszych 3 sieci tematycznych dotyczących mobilności miejskiej, rewitalizacji oraz jakości powietrza ogłoszono 20 czerwca i potrwa on 4 tygodnie. Ministerstwo Rozwoju oceni i wybierze projekty do końca sierpnia.

Jest to pierwszy etap realizacji projektu. Ostatecznie przewidziano włączenie ok. 30-40 miast. Planowana jest jego kontynuacja w postaci kolejnych dwóch sieci – praca i umiejętności w gospodarce lokalnej oraz zrównoważone użytkowanie przestrzeni. Do udziału w sieci kwalifikują się miasta oraz formy organizacyjne funkcjonalnych obszarów miejskich np. związki, stowarzyszenia, porozumienia. Program finansowany jest ze środków Program Operacyjny Pomoc Techniczna 2014-2020.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Smart city
css.php
Copyright © 2024