Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Polscy przedsiębiorcy chcą opóźnienia opłaty za foliówki do 2019 r.

Polscy przedsiębiorcy chcą opóźnienia opłaty za foliówki do 2019 r.
jwo
13.07.2017, o godz. 11:56
czas czytania: około 2 minut
0

Konfederacja Lewiatan domaga się, aby obowiązkową opłatę za plastikowe torby wprowadzono rok później niż proponuje rząd.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

– Branża handlu i dystrybucji jest zaskoczona decyzją o wcześniejszym wejściu w życie, od 1 stycznia 2018 r., a nie 1 stycznia 2019 roku, przepisów o opłacie recyklingowej. To złamanie wcześniejszych ustaleń i uzgodnień – uważa Konfederacja Lewiatan.

Wprowadzenie obowiązkowej opłaty za foliówki będzie efektem wprowadzenia nowelizacji tzw. ustawy opakowaniowej. Jej projekt do niedawna zakładał, że za torebki plastikowe będziemy musieli płacić w każdym sklepie od 2019 r. Jednak niedawno rząd postanowił zmienić te zapisy, wprowadzając nową datę wejście w życia przepisów – 1 stycznia 2018 r.

W myśl nowego prawa wprowadzona zostanie dodatkowa opłata za lekką torbę na zakupy z tworzywa sztucznego (opłata recyklingowa), która będzie doliczona do obowiązującej już ceny torby albo będzie podstawową opłatą za torbę. Jej wysokość może wynosić nawet 1 zł za sztukę.

Wcześniejsze wejście w życie przepisów dla przedsiębiorców będzie oznaczało dodatkowe koszty, uderzy po kieszeni również konsumentów – uważa Dominik Gajewski z Konfederacji Lewiatan. – Nie chodzi przecież o to, aby na foliówkach zarabiać, ale zmniejszyć ich liczbę w obiegu – ripostuje Piotr Barczak z Europejskiego Biura Ochrony Środowiska.

– Wprowadzenie opłaty recyklingowej o rok wcześniej nie wynika z prawodawstwa unijnego. Czas na implementację tych uregulowań upływa właśnie 1 stycznia 2019 r., a więc decyzja rządu nie ma uzasadnienia prawnego, a jedynie fiskalne. Przedwczesne wprowadzenie systemu opłat wygeneruje dodatkowe, nieplanowane koszty, które poniesie konsument dokonujący zakupów w sklepie – dodaje Dominik Gajewski.

Z doświadczeń państw członkowskich Unii Europejskiej (np. Bułgarii, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Łotwy i Węgier) wynika, że wprowadzone opłaty w dużym stopniu skłaniają konsumentów do ograniczenia używania torebek foliowych.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024