– Skierowaliśmy sprawę do Trybunału UE. Zwróciliśmy się także z prośbą do polskich władz o natychmiastowe zaniechanie działań. To praktyczne kroki, jakie Komisja Europejska podejmuje dla ochrony jednego z ostatnich dziewiczych lasów Europy. Są to kroki będące częścią długo rozważanego postepowania, poparte publicznie wyrażonymi opiniami UNESCO – powiedział Karmenu Vella, członek KE.
Jak argumentuje Komisja Europejska, rozpoczęte w tym roku cięcia w Puszczy Białowieskiej stanowią dla niej zagrożenie i nie mogą być uznawane za “działania ochronne” (tak wycinkę określa Ministerstwo Środowiska).
– Dostępne dowody wskazują, że działania te są niezgodne z celami ochrony tego obszaru i wykraczają poza środki niezbędne do zapewnienia zrównoważonego użytkowania puszczy – mówią przedstawiciele KE.
Komisja pozwała w tej sprawie Polskę do Trybunału Stanu UE. Złożono też wniosek o tymczasowe zakazanie wycinki w puszczy. Trybunał może zarządzić środki tymczasowe nakazujące państwu członkowskiemu wstrzymanie się od działań powodujących poważne i nieodwracalne szkody przed wydaniem wyroku. Komisja uważa, że przypadek Puszczy Białowieskiej wymaga użycia takich właśnie środków.
Czytaj także >>> Jest decyzja UNESCO: Puszcza Białowieska będzie chroniona!
dziara
Komentarz #6145 dodany 2017-07-14 09:47:33
Od razu poproszę podpisaną deklarację przez członków KE, że biorą całkowitą odpowiedzialność, łącznie z odszkodowaniem za szkody jakie zostaną wyrządzone przez kornika drukarza. Proszę długopis w rękę i smarować bumagę, a nie tylko klecić idiotyczne donosy.