Reklama

AD1A ENVICON 2024 [25.11-10.12.24]

Będą wyższe opłaty dla mieszkańców. Przez pojemniki na bioodpady

Będą wyższe opłaty dla mieszkańców. Przez pojemniki na bioodpady
jwo
25.08.2017, o godz. 15:01
czas czytania: około 1 minuty
4

Poznańskie spółdzielnie mieszkaniowe zapowiadają, że mieszkańcy od 2018 r. będą musieli zapłacić więcej. Wszystko przez konieczność zakupu pojemników na odpady biodegradowalne.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

To, komu przyjdzie zapłacić za nowe kontenery na bioodpady od miesięcy jest przedmiotem dyskusji między poznańskimi spółdzielniami mieszkaniowymi i miejskimi urzędnikami.

GOAP (Związek Międzygminny Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej) już w marcu zapowiedział, że nie ma pieniędzy na tak duże wydatki. Związek ma milionowe długi i dlatego musi szukać oszczędności.

Szefowie poznańskich spółdzielni od razu zapowiedzieli, że jeżeli GOAP nie zapłaci za nowe pojemniki, to po pieniądze będą musieli sięgnąć do kieszeni mieszkańców. Pod petycją nakłaniającą GOAP do zmiany decyzji zebrano aż 80 tys. podpisów, ale nie przyniosła ona żadnego skutku.

Czytaj także >>> Remondis wygrał przetarg na odbiór odpadów w Poznaniu

– ZM GOAP nie zmienił decyzji (…) Z przykrością informujemy, że konsekwencją powyższego będą podwyżki opłat w 2018 r. – piszą w specjalnym komunikacie zarządcy poznańskich spółdzielni mieszkaniowych.

Podwyżki mają wynosić ok. 10 gr więcej za metr kwadratowy. Przypominamy, że, zgodnie z zapowiedziami miasta, zbiórka bioodpadów w Poznaniu ruszy od 1 stycznia 2018 r.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (4)


Piotr Barczak - www.eeb.org

Komentarz #7174 dodany 2017-08-28 11:10:58

Tytul jest mylący. Odpady podrożeja nie przez pojemniki. Pjemkniki niczcemu nie sa winne. To raczej gospodarze odpadowi w poznaniu. Bo rzeczywistosc jest dokladnie odwrotna. Selektywna zbiorka bioodpadow u zrodla podniesie efekt ekonomiczny calej gospodarki odpadami i powinna przyczynic sie do obniczenia totalnych kosztow systemu. Jest to opisane w tym raporcie: http://www.eunomia.co.uk/reports-tools/the-real-economic-benefit-of-separate-biowaste-collections/


odpadowierc

Komentarz #7175 dodany 2017-08-28 14:07:58

Skoro dokładane są pojemniki do odpadów i nie były wliczone w kalkulacji to ja nike rozumiem tego zdziwienia, że zarządcy spółdzielni muszą je kupić . System ma się sam finansować. Nikt nikomu niczego za darmo nie da. A selektywna zbiórka im więcej pojemników tym więcej kosztuje: transport- paliwo, i praca ludzka- pensje muszą iść w górę oraz sprzęt - który się zużywa. Nie ma nic za darmo! A jeszcze pozostaje problem ze zbyciem selektywnej zbiórki - surowców. Wcale nie jest to taki chodliwy towar. Tylko ministrowi się wydaje, że jak dołoży pojemników to opłaty spadną- no większej bzdury w swoim życiu nie słyszałam

Piotr Barczak - www.eeb.org

Komentarz #7176 dodany 2017-08-28 15:52:04

odpadowierc napisał/a:

Skoro dokładane są pojemniki do odpadów i nie były wliczone w kalkulacji to ja nike rozumiem tego zdziwienia, że zarządcy spółdzielni muszą je kupić . System ma się sam finansować....

Odpadowiec: lepiej sie przedstaw to wyjasnimy dokladnie i tailor -made na czym polegaja benefity ekonomiczne z lepszej selektywnej zbiorki odpadow (w tym organicznych). Swoja drogą, dlaczego w Polsce tak popularne jest anonimowe komentowanie???


Bartosz

Komentarz #7298 dodany 2017-09-05 14:17:40

Opłaty wzrosną ponieważ ustalane stawki od 2013 r. były zaniżane jak ktoś w tym nie siedzi to nie wie, jaka powinna być opłata od osoby ? 5, 6, 8 zł ??? według mnie co najmniej 12 zł dodatkowo są podnoszone wszystkie opłaty środowiskowe niby ok ale nie ma w Polsce tylu instalacji do segregacji i rynku zbytu na odpady, zresztą wszystko coś kosztuje, pojemniki, paliwo, pojazdy, płace dla ludzi, ceny za przyjęcie odpadów lub koszty zagospodarowania i dalsze procesy, podatki, więcej pojemników więcej tras, więcej pracogodzin więcej paliwa, większa załoga, więcej pojemników i co roku ilość odpadów wzrasta a nie spada ..... i nie ma to jak zmieniać prawo co 2-3 lata. Większość pojemników w Polsce jest do wymiany bo mają np. tylko kolorowe klapy, a nie całe kosze przecież zakupy takich pojemników idą w miliardy można było to przemyśleć skonsultować i inaczej sformułować ale jak się nie słucha innych to się ustala prawo po swojemu i albo ktoś miał w tym jakiś interes albo głupota

Reklama

AD1A ENVICON 2024 [25.11-10.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024