Fab Lab (z ang. Fabrication Laboratory) jest to rodzaj pracowni lub małego laboratorium mającego dawać możliwość realizacji własnych pomysłów. Posiadają one na wyposażeniu urządzenia do cyfrowej produkcji i fabrykacji m.in. drukarki 3D, skanery 3D, obrabiarki CNC, wycinarki laserowe, plotery, dzięki którym możliwe jest stworzenie praktycznie dowolnego przedmiotu czy urządzenia.
W Warszawie kolejna tego typu pracownia zadebiutowała w ubiegłym tygodniu. Jest to wspólna inicjatywa Fundacji Orange i stowarzyszenia Robisz.to. Na laboratorium zaadaptowana została przestrzeń po studiu telewizyjnym w budynku przy ul. Twardej, w centrum stolicy.
Biorąca udział w otwarciu warszawskiego Fab Labu Anna Streżyńska, minister cyfryzacji powiedziała, że chce, aby takie laboratoria popularyzowały cyfryzację, nowe technologie i innowacje we wszystkich miastach w Polsce i aby każde dziecko mogło wykorzystywać cyfrowe urządzenia i mieć dostęp do sieci.
W pracowni będą się odbywać bezpłatne warsztaty i szkolenia z modelowania 3D, stolarki i obróbki drewna czy krawiectwa. Mieszkańcy będą mogli nauczyć się tu konstruowania urządzeń elektronicznych np. robotów. Jest tu stowarzyszenie hobbystów, majsterkowiczów, modelarzy, architektów, artystów, inżynierów.
W Fab Labie powstają prototypy urządzeń i nowych wynalazków. Służyć będą wszystkim, którzy chcą realizować swoje marzenia, hobby, naukę lub pracę, a potrzebują narzędzi i przestrzeni oraz wiedzy technicznej. W laboratorium znajdzie się też miejsce dla start-upów uczestniczących w programie akceleracyjnym Orange Fab, które dostaną wsparcie ekspertów, doradztwo i pomoc w realizacji pomysłów.
Pomysł na FabLaby powstał na prestiżowej, amerykańskiej MIT, najlepszej politechnice świata, i szybko się rozprzestrzenił. Obecnie, jak podaje stowarzyszenie Fab Foundation, w 78 krajach świata działa już ponad tysiąc takich miejsc.
Komentarze (0)