Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Cofnięto decyzję o odstrzale łosia albinosa

Cofnięto decyzję o odstrzale łosia albinosa
Gabriela Jelonek
15.11.2017, o godz. 15:18
czas czytania: około 2 minut
0

Łoś albinos zamieszkujący prowincję Värmland w Szwecji stał pod odstrzałem. Po zgłoszeniach mieszkańców skarżących się, że zwierzę jest agresywne, zdecydowano, że zostanie zabite. W Szwecji zaczęto zbierać podpisy pod petycją o ochronie zwierzęcia. Akcja zakończyła się sukcesem.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Nietypowy łoś albinos ze Szwecji zyskał światową sławę po tym, jak ktoś go nagrał i wrzucił filmik do sieci. Jednak po serii skarg okolicznych mieszkańców, zgłaszających się na policję, podjęto decyzję o zabiciu zwierzęcia. Łosia uznano za niebezpiecznego i agresywnego. Starsza kobieta mieszkająca w pobliżu skarżyła się, że gdy spacerowała z psem łoś próbował ją staranować i zwichnął jej ramię.

Po ogłoszeniu decyzji o odstrzale natychmiast zareagowała jedna ze szwedzkich organizacji broniących praw zwierząt – Djurens rätt. W Internecie umieściła petycję z wnioskiem o cofnięcie decyzji, którą w ciągu jednego dnia podpisały niemal 52 tys. osób. Internauci nadali nawet zwierzakowi pieszczotliwe imię Ferdynand.

Po licznych apelach miejscowa policja cofnęła decyzję o odstrzale nietypowego zwierzęcia.
– Ta decyzja bardzo cieszy. Człowiek musi umieć żyć z dzikimi zwierzętami, które zachowują się agresywnie w niebezpieczeństwie, co jest naturalne. Musimy nauczyć się koegzystować i wykazywać tolerancję wobec dzikich zwierząt – pisze na stronie Djurens rätt koordynator kampanii w obronie łosia, Peter Nilsson.

Biały łoś widywany jest przy granicy szwedzko-norweskiej od ponad 3 lat. Wiosną tego roku w tej samej okolicy urodziły się dwa małe łosiątka albinosy, które na nagraniu zarejestrował jeden z kierowców.

Albinizm wśród łosi zdarza się niezwykle rzadko, jednak nie zawsze ta choroba odpowiada za białe umaszczenie. Przypuszcza się, że  niektóre białe łosie odziedziczyły tę cechę z genu recesywnego, odpowiedzialnego za małe białe kropki, z reguły występującym na umaszczeniu u tego gatunku. W przeciwnym razie wszystkie białe łosie miałyby z powodu albinizmu różowe bądź czerwone oczy. Tak jednak nie jest, część białych zwierząt ma bowiem oczy brązowo-czarne. Najliczniej te białe parzystokopytne ssaki występują w Kanadzie i na Alasce. W obu miejscach prawo zabrania polowania na osobniki, które są w ponad połowie białe.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024