Rozmowy i uzgodnienia między samorządem a Ministerstwem Rozwoju trwały kilka miesięcy. W październiku zgodę na sprzedaż udziałów wyrazili radni Nowego Sącza. Potem ogłoszono konkurs, do którego zgłosił się jeden oferent – PFR.
Warunkiem konkursu było m.in. to, by spółka Sądeckie Wodociągi mogła odkupić udziały w ciągu 20 lat. Nowy udziałowiec nie może ich odsprzedać nikomu innemu jak tylko jej.
Pionierska umowa
Do podpisania pierwszej w Polsce umowy z Polskim Funduszem Rozwoju doszło w czwartek. Podpisali ją włodarze Nowego Sącza oraz Nawojowej, Starego Sącza, Kamionki Wielkiej i Korzennej, które także mają udziały w spółce Sądeckie Wodociągi. Za zbyte 22 proc. udziałów do kasy Nowego Sącza wpłynie około 30 mln złotych, do pozostałych samorządów suma pięciokrotnie mniejsza.
– Jesteśmy pionierami i mam nadzieję, że w nasze ślady pójdą inne samorządy, bo to jest naprawdę szansa na rozwój małych i średnich miast – mówił prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak.
Prezydent nie ukrywa, że pozyskane pieniądze zamierza przeznaczyć na budowę nowego stadionu dla klubu sportowego Sandecja. Zaznacza przy tym, że potrzeby wodno-kanalizacyjne Nowego Sącza i okolic są w tym momencie zaspokojone.
– W ostatnich latach zainwestowaliśmy przeszło 300 mln złotych na kanalizację i wodociągi, zresztą wspólnie z gminami ościennymi, więc takich potrzeb nie mamy. Prawie 96 procent mieszkańców miasta jest zaopatrzonych i w wodę, i w kanalizację, a pozostałe 4 procent nie mogą być zaopatrzone tylko z przyczyn technicznych. Są inne potrzeby, mam nadzieję, że uda się je zrealizować jeszcze w tym roku – dodaje prezydent.
– W związku z tym, że środki unijne się kończą, samorządy mają mniejszą możliwość sięgania po te środki, równocześnie potrzeby inwestycyjne samorządów dalej są duże, więc skarb państwa właśnie poprzez Fundusz Inwestycji Samorządowych wspiera rozwój samorządów – wyjaśnia prezes spółki Sądeckie Wodociągi Janusz Adamek.
Pakiet dla miast średnich
Polski Fundusz Rozwoju jest partnerem Ministerstwa Rozwoju w realizacji programu „Pakiet dla miast średnich”. Rolą PFR jest prowadzenie konsultacji z jednostkami samorządu terytorialnego dotyczących możliwości sfinansowania ich potrzeb inwestycyjnych. W ramach naboru do PFR zgłosiło się 150 samorządów, które poszukują możliwości realizacji inwestycji, nie mają możliwości pozyskania dotacji, a z różnych względów nie chcą lub nie mogą się zadłużać.
Komentarze (0)