Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

1,3 mln gospodarstw domowych i 10 tys. szkół w Polsce podłączonych do Internetu

1,3 mln gospodarstw domowych i 10 tys. szkół w Polsce podłączonych do Internetu
Barbara Krawczyk/Newseria
03.04.2018, o godz. 13:22
czas czytania: około 2 minut
1

Trwa budowa sieci szerokopasmowego Internetu w Polsce. Operatorzy telekomunikacyjni zobowiązali się podłączyć do szybkiej sieci 1,3 mln gospodarstw domowych i blisko 10 tys. szkół.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Te liczby to efekt Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, który dzięki dotacjom unijnym pozwala rozbudowywać sieć szybkiego Internetu w Polsce.

Do 2 mld zł z programu operatorzy zobowiązali dołożyć kolejne 1,7 mld zł własnych środków. Podłączenie do szybkiej sieci 1,3 mln gospodarstw domowych i blisko 10 tys. szkół ma potrwać do 2020 r.

Według szacunków Ministerstwa Cyfryzacji, opracowanych na podstawie danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej, w Polsce jest jeszcze ponad 1,7 mln białych plam, czyli punktów adresowych, które nie znajdują się w zasięgu Internetu o przepustowości co najmniej 30 Mb/s (w przypadku placówek oświatowych, 100 Mb/s).

Działania Centrum Projektów Polska Cyfrowa zapewnią pokrycie ponad 40 proc. obszarów, które do tej pory stanowiły białe plamy w dostępie do internetu. Co istotne, większość gospodarstw podłączanych do sieci znajduje się w małych miastach, poniżej 5 tys. mieszkańców, czyli tych najmniej atrakcyjnych dla rynku telekomunikacyjnego.

– Program Operacyjny Polska Cyfrowa jest realizowany dobrze, zwłaszcza jeśli chodzi o inwestycje z pierwszej osi i inwestycje operatorów telekomunikacyjnych. Dwa pierwsze konkursy, które się już zakończyły, dadzą wymierne efekty w postaci dostępu do szerokopasmowego internetu. Liczymy na to, że sukcesem będzie także trzeci konkurs w tej chwili ogłoszony – ocenia Marek Zagórski, wiceminister cyfryzacji.

Wśród największych barier występujących przy realizacji Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa pojawia się brak koordynacji pomiędzy wszystkimi podmiotami, które są zaangażowane w ten proces oraz długotrwałe i dość skompilowane procedury przetargowe. Bardzo dużym problemem są też określone ramy czasowe dotyczące projektów unijnych. Oznacza to, że beneficjenci nie mogą zbyt długo oczekiwać na wydanie decyzji i pozwoleń przez jednostki samorządu terytorialnego ponieważ istnieje ryzyko, że pieniądze przeznaczone na ten program przez UE mogą zostać nie do końca wykorzystane.

Źródło: Newseria

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


Marcel

Komentarz #15416 dodany 2019-01-08 20:19:23

Mieszkam niedaleko Poznania i od lat nie możemy się doprosić kabla i wszystko pozostaje w sferze obietnic. Od lat sąsiedzi używają radiowego internetu ja natomiast zestawu tooway skydsl. Ile mamy jeszcze czekać na światłowód ?

Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Smart city
css.php
Copyright © 2024