Marina One - miejska dżungla w Singapurze

Marina One - miejska dżungla w Singapurze
dom
14.08.2018, o godz. 8:49
czas czytania: około 2 minut
0

Warty ponad 5 mld dolarów kompleks „zielonych” wieżowców Marina One powstał w Singapurze. To nowa era w budownictwie mieszkaniowym i biurowym – mówią architekci.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Obecnie ponad 50 proc. światowej populacji żyje w miastach, a w ciągu trzech dekad wartość ta wzrośnie do 70 proc. Do 2050 r. liczba ludzi na świecie osiągnie z kolei nawet 10 mld. W aglomeracjach miejskich wzrost ten nie może się obyć bez kolejnych wieżowców. Według architektów, singapurska Marina One to odpowiedź na rosnącą liczbę ludności w obliczu postępujących zmian klimatycznych.

Kompleks budynków o zróżnicowanym zastosowaniu liczy ponad 400 tys. m kw. powierzchni. Tworzą go cztery wieżowce oraz mnóstwo zieleni. Ta trójwymiarowa zielona oaza odzwierciedlać ma różnorodność tropikalnej flory. Zaprojektowana przez architekta Christopha Ingenhovena w ścisłej współpracy z architektami krajobrazu z firmy Gustafson Porter + Bowman, przestrzeń składająca się z budynków i ogrodów ułatwia naturalną wentylację, zapewnia mikroklimat i bioróżnorodność.

Wieżowce Marina One spełniają funkcje biurowe, mieszkalne i handlowe. Dwie wieże biurowe mają powierzchnię użytkową 175 tys. m kw., dwie zaś oferują 1042 mieszkania dla około 3 tys. ludzi. Apartamenty rzecz jasna nie należą do najtańszych – za 100-metrowe lokum zapłacić trzeba ok. 2 mln dolarów. Wewnątrz budynków znajdziemy restauracje, kawiarnie, kluby fitness, basen, supermarket, butiki, a także otwarte miejsca umożliwiające społeczne interakcje. Z kolei zieleń, która opanowała nie tylko powierzchnie poziome, ale i pionowe zajmuje w sumie 37 tys. m.kw. 700 drzew i 160 tys. roślin 350 różnych gatunków tworzą zieloną dolinę.

Budynki wyposażone są w energooszczędne systemy wentylacyjne, wysoce efektywne elewacje odbijające promienie słoneczne oraz redukujące nasłonecznienie szyby. Bezpośrednie połączenie z czterema z sześciu linii szybkiego ruchu w Singapurze, przystankami autobusowymi, parkingami rowerowymi i elektrycznymi stacjami ładowania zapewniają znaczną redukcję emisji spalin w transporcie prywatnym. W rezultacie budynki redukują emisję dwutlenku węgla oraz zużycie wody i energii elektrycznej, a wszechobecna zieleń pomaga w obniżeniu temperatury wnętrz i poprawie jakości powietrza.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024