Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Ciepłownia w Poznaniu chce zrezygnować z węgla. Coraz więcej budynków podłączonych do sieci

Ciepłownia w Poznaniu chce zrezygnować z węgla. Coraz więcej budynków podłączonych do sieci
sm
14.12.2018, o godz. 15:09
czas czytania: około 2 minut
0

Ponad 300 budynków podłączono do sieci ciepłowniczej w Poznaniu w ostatnich trzech latach. 20 proc. to budynki z niską emisją. Pozwoliło to na redukcję pyłów PM10 o 22 tony rocznie i bardzo niebezpiecznego benzo(a)pirenu o 12 kg rocznie. Dzięki tym inwestycjom każdego roku spala się 2,6 tys. ton węgla mniej. Veolia, dostawca ciepła systemowego w Poznaniu, przymierza się do kolejnych inwestycji.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Kilka dni temu w Poznaniu rozpoczęła się kolejna edycja akcji “Trzymaj ciepło”. Program umożliwia przeprowadzenie bezpłatnych badań termowizyjnych budynków i ustalenie którędy ucieka ciepło. Pozwala to zaplanować działania modernizacyjne związane z ociepleniem.

Organizatorzy (Miasto Poznań i Veolia) chcą zwrócić uwagę, że utrata ciepła przez nieszczelne okna czy źle ocieplone ściany powoduje nie tylko spadek temperatury w mieszkaniu. Oznacza to także większe wydatki na energię cieplną, która bezpowrotnie ucieka z nieszczelnych budynków i “podgrzewa” powietrze w mieście, zamiast w pokojach, kuchni i łazience.

– Ta akcja i wiele innych naszych działań świadczy o tym, że troszczymy się o stan powietrza nie od roku czy dwóch, ale od ponad 10 lat. Realizujemy m.in. program Kawka, w ramach którego podłączamy budynki do ciepła systemowego – mówi Paweł Orlof, prezes Veolia Poznań. – Od 2014 do 2021 r. Veolia Energia Poznań zrealizuje inwestycje za ok. 250 mln zł. Wśród nich jest magazyn ciepła, który pozwoli nam lepiej gospodarować naszymi produktami: ciepłem i energią elektryczną – dodaje.

Prezes Veolia Poznań podkreśla, że hasłem firmy jest “Odnawiamy zasoby świata” i jest ono realizowane w praktyce. Normy emisji są spełniane z dużym zapasem, a elektrociepłownia Karolin już teraz spełnia normy, które trzeba będzie osiągnąć w 2021 r. 15 proc. produkowanej tam energii pochodzi ze spalania biomasy.

– Idziemy w stronę gospodarki obiegu zamkniętego. Udaje nam się sprzedawać z sukcesem uboczne produkty spalania węgla, zamierzamy stopniowo odchodzić od węgla i przechodzić na paliwa bezodpadowe, chroniące zasoby świata – mówi Orlof i zapowiada, że w ciągu 10-15 lat nastąpi odejście od węgla w Elektrociepłowni Karolin, która ogrzewa domy w Poznaniu i oddaje prąd do Polskich Sieci Energetycznych.

Veolia w tym roku uruchomiła pionierskie rozwiązanie, jakim jest “Centrum Zarządzania Energią”, gdzie w jednym miejscu steruje się dostawami ciepła i eksploatacją sieci ciepłowniczej i kontaktuje się z klientem. Dzięki temu – gdy dojdzie do awarii – klient informuje o tym centrum zarządzania, które może od razu zareagować. Z jednego miejsca steruje się siecią ciepłowniczą i elektrociepłownią.

Dzięki zastosowanym rozwiązaniom Veolia może szybko reagować i dostarczać ciepło tam, gdzie jest ono potrzebne, a jeśli jest niepotrzebne – można szybko odciąć dopływ. – Dla nas nie ma kwestii kiedy kończyć sezon grzewczy. Mamy nowoczesne regulatory pogodowe i nowoczesne nastawy dostosowane do potrzeb klienta i typu budynku, możliwa jest też zmiana nastaw na żądanie klienta. Możemy zareagować natychmiast – wyjaśnia prezes Paweł Orlof.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024