W Poznaniu rozpoczęła się już dziesiąta edycja akcji “Trzymaj ciepło”. Program umożliwia przeprowadzenie bezpłatnych badań termowizyjnych budynków i ustalenie którędy ucieka ciepło. Pozwala to zaplanować działania modernizacyjne związane z ociepleniem.

Organizatorzy (Miasto Poznań i Veolia) chcą zwrócić uwagę na fakt, że utrata ciepła przez nieszczelne okna czy źle ocieplone ściany powoduje nie tylko spadek temperatury w mieszkaniu. To także konieczność większych wydatków energię cieplną, która bezpowrotnie ucieka z nieszczelnych budynków i “podgrzewa” powietrze w mieście, zamiast w pokojach, kuchni i łazience.

W ramach badań “Trzymaj ciepło” mieszkańcy Poznania mogą skorzystać z bezpłatnych badań termowizyjnych budynków. Po ich wykonaniu każdy z uczestników programu otrzymuje w ciągu 14 dni obszerny raport, który zawiera termogram z opisem ewentualnych nieprawidłowości. Wiedząc, w których miejscach z budynku ucieka ciepło, jego właściciel może zaplanować inwestycję termomodernizacyjną, np. ocieplanie obiektu, uszczelnianie lub wymianę okien i drzwi, montaż rolet czy wymianę grzejników.

–  Apeluję do wszystkich świadomych ekologicznie poznaniaków o wzięcie udziału w tym programie. Projekt “Trzymaj ciepło” jest bardzo istotny z punktu widzenia poprawy jakości powietrza w naszym mieście. Pomaga też zmniejszyć obciążenie domowego budżetu – powiedziała Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępca prezydenta Poznania. – Z okazji jubileuszowej edycji akcji “Trzymaj ciepło” chcemy zbadać 799 domów jednorodzinnych i 30 kamienic – oświadczyła.

Przez dziewięć sezonów grzewczych zbadano łącznie 4201 budynków jednorodzinnych i 170 kamienic w Poznaniu. Po zakończeniu tegorocznej edycji łączna liczba przebadanych budynków jednorodzinnych wyniesie 5 tys. Do tego dochodzi 200 przebadanych kamienic.

Po każdej edycji akcji ponad 40 proc. jej uczestników decyduje się na przeprowadzenie inwestycji termomodernizacyjnej w domu. Większości z tych osób udaje się obniżyć rachunki za energię cieplną o 5-10 proc. rocznie.

Pliki do pobrania

    UDOSTĘPNIJ

    Czytaj więcej

    2 Komentarze

    1. Dopóki ludzie nie wymienią starych kopcących pieców i nie ocieplą domów problem dalej będzie trwał. Potwierdza to raport Politechniki Warszawskiej,

    Skomentuj