W Poznaniu rozpoczęła się już dziesiąta edycja akcji “Trzymaj ciepło”. Program umożliwia przeprowadzenie bezpłatnych badań termowizyjnych budynków i ustalenie którędy ucieka ciepło. Pozwala to zaplanować działania modernizacyjne związane z ociepleniem.

Organizatorzy (Miasto Poznań i Veolia) chcą zwrócić uwagę na fakt, że utrata ciepła przez nieszczelne okna czy źle ocieplone ściany powoduje nie tylko spadek temperatury w mieszkaniu. To także konieczność większych wydatków energię cieplną, która bezpowrotnie ucieka z nieszczelnych budynków i “podgrzewa” powietrze w mieście, zamiast w pokojach, kuchni i łazience.

W ramach badań “Trzymaj ciepło” mieszkańcy Poznania mogą skorzystać z bezpłatnych badań termowizyjnych budynków. Po ich wykonaniu każdy z uczestników programu otrzymuje w ciągu 14 dni obszerny raport, który zawiera termogram z opisem ewentualnych nieprawidłowości. Wiedząc, w których miejscach z budynku ucieka ciepło, jego właściciel może zaplanować inwestycję termomodernizacyjną, np. ocieplanie obiektu, uszczelnianie lub wymianę okien i drzwi, montaż rolet czy wymianę grzejników.

–  Apeluję do wszystkich świadomych ekologicznie poznaniaków o wzięcie udziału w tym programie. Projekt “Trzymaj ciepło” jest bardzo istotny z punktu widzenia poprawy jakości powietrza w naszym mieście. Pomaga też zmniejszyć obciążenie domowego budżetu – powiedziała Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępca prezydenta Poznania. – Z okazji jubileuszowej edycji akcji “Trzymaj ciepło” chcemy zbadać 799 domów jednorodzinnych i 30 kamienic – oświadczyła.

Przez dziewięć sezonów grzewczych zbadano łącznie 4201 budynków jednorodzinnych i 170 kamienic w Poznaniu. Po zakończeniu tegorocznej edycji łączna liczba przebadanych budynków jednorodzinnych wyniesie 5 tys. Do tego dochodzi 200 przebadanych kamienic.

Po każdej edycji akcji ponad 40 proc. jej uczestników decyduje się na przeprowadzenie inwestycji termomodernizacyjnej w domu. Większości z tych osób udaje się obniżyć rachunki za energię cieplną o 5-10 proc. rocznie.

Czytaj więcej

3 Komentarze

  1. Termomodernizacja jest bardzo ważna w walce ze smogiem. Aby była skuteczna styropian musi być dobrej jakości a wykonanie poprawne. Jakość styropianu kontroluje GUNB za pomocą wyrywkowych badań kontrolnych. Na podstawie publikowanych wyników można zweryfikować które materiały nie spełniają norm jakości

  2. Dopóki ludzie nie wymienią starych kopcących pieców i nie ocieplą domów problem dalej będzie trwał. Potwierdza to raport Politechniki Warszawskiej,

Skomentuj