Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Segregacja śmieci będzie obowiązkowa. Niesegregujących czekają kary

Segregacja śmieci będzie obowiązkowa. Niesegregujących czekają kary
Szymon Pewiński
24.07.2019, o godz. 12:35
czas czytania: około 4 minut
12

Przyjęta przez Sejm nowelizacja "ustawy śmieciowej" wprowadza obowiązkową segregację odpadów. Może ona nieść ze sobą wiele niejasności i utrudnień.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

– Dlaczego prawie wcale nie mówi się o nałożeniu obowiązku segregacji oraz związaną z tym kwestią braku kryteriów spełnienia tego obowiązku? Wszak dla Kowalskich i Wiśniewskich to kwestia zasadnicza. Czyżby jednak obowiązek segregacji odpadów u źródła nie był taki oczywisty w nowych przepisach? – pyta na stronie Portalu Komunalnego w serwisie Facebook Andrzej Gawłowski, ekspert branży gospodarki odpadami.

Ponad 60 proc. mieszkańców zapłaci kary?

Według ankiety przeprowadzonej niedawno na zlecenie „Rzeczpospolitej” ponad 90 proc. respondentów twierdzi, że segreguje odpady. Z danych Związku Gmin Wiejskich RP wynika jednak, że w gminach na obszarach wiejskich deklaracje o segregowaniu odpadów wypełniło ok. 75 proc. mieszkańców.

Jednak co czwarty właściciel nieruchomości nie segreguje śmieci i przyznaje się do tego w deklaracji składanej gminie. Sytuacja jeszcze gorzej prezentuje się w badaniach Fundacji Nasza Ziemia. Wskazują one, że poziom segregacji odpadów w polskich domach sięga zaledwie 30-35 proc.

Oznacza to, że, po wejściu w życie nowych przepisów, gminy będą musiały ukarać aż dwie trzecie mieszkańców. Zgodnie z zapisami znowelizowanej ustawy będą miały taki obowiązek. Dotyczy to również kontroli.

Nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach przyjęta przez Sejm

Odpowiedzialność zbiorowa czy indywidualna?

Na początek wszyscy właściciele nieruchomości zamieszkałych zapłacą stawkę podstawową (ustaloną przez gminę w regulaminie), a dopiero po udowodnieniu danemu mieszkańcowi, że nie segreguje odpadów gmina nałoży karę w postaci zwielokrotnionej opłaty.

– Będzie to proces bardzo skomplikowany (zwłaszcza w jednostkach miejskich), choćby dlatego, że polskie prawo nie zna tzw. odpowiedzialności zbiorowej – stwierdza Leszek Świętalski, sekretarz generalny Związku Gmin Wiejskich RP. – A z nią będziemy mieli do czynienia w przypadku zabudowy wielorodzinnej. Zindywidualizowanie, w przypadkach niesegregowania, w zbiorczych pojemnikach czy altanach będzie, delikatnie mówiąc, bardzo trudne – mówi.

Opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi pobierane są przez gminy w formie opłaty cywilno-prawnej, ustalonej na gruncie ordynacji podatkowej. Żeby nałożyć zwielokrotnioną opłatę (czyli karę), organ władzy wykonawczej musi wszcząć postępowanie w ramach ordynacji podatkowej. A decyzja wydana na jego podstawie będzie mogła zostać zaskarżona do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Gminy będą dotkliwiej karać za niesegregowanie odpadów. Czy na pewno?

– SKO najpierw rozpatrzy kwestie techniczne (postępowania, udowodnienia, właściwego  dopuszczenia i udziału strony, przedstawienie materiałów), a dopiero później zajmie się kwestią merytoryczną danego postępowania – uważa Leszek Świętalski. – Z doświadczenia wiemy, że górę wezmą różne niuanse, jak „zawiadomiono/nie zawiadomiono”. Obywatel się odwoła, a przypominam, że w postępowaniu odwoławczym do SKO gmina nie ma statusu strony – zauważa sekretarz generalny ZGW RP.

Samorządom długo przyjdzie więc czekać zanim 49 działających w Polsce SKO ugruntuje swoje orzecznictwo w zakresie tego, czy mieszkańcy segregują czy nie segregują odpady. – Kolegia nie mogą bowiem kierować się wcześniejszymi rozstrzygnięciami w takiej samej i podobnej sprawie, każdą rozstrzygają indywidualnie. Pytanie tylko ile czasu minie i kiedy przejdziemy skutecznie na tę właśnie formę z egzekucji, która skutecznie będzie odstraszać od niesegregowania, a zachęcać do segregowania – mówi sekretarz generalny ZGW RP.

Segregacja odpadów wymaga wytycznych

Leszek Świętalski przypomina, że gminy od dłuższego czasu dopominały się o wprowadzenia obowiązkowej segregacji. Zaskoczył je jednak brak niezbędnych rozwiązań umożliwiających skuteczną egzekucję podwyższonej opłaty za niesegregowanie odpadów.

– We wcześniejszym projekcie ustawy, do którego strona samorządowa wydała pozytywną opinię, zawarty był zapis mówiący o tym, że minister środowiska wyda rozporządzenie, które kształtowałoby warunki określające kiedy wymóg segregacji jest spełniony, jednolicie w całym kraju. Umawialiśmy się ze stroną rządową, że takowe rozporządzenie zostanie wydane w krótkim czasie, żeby weszło w życie razem ze znowelizowaną ustawą. Niestety, mimo tych uzgodnień, ku naszemu zdumieniu, ministerstwo wycofało się z tych ustaleń i przerzuciło na gminy odpowiedzialność za kwestię kryteriów – mówi Świętalski.

– I tak dobrze, że senatorowie wnieśli, uwzględnioną później przez Sejm, poprawkę, na mocy której kryteria te określone zostaną w gminnych regulaminach utrzymania czystości. Tyle, że tych regulaminów, a więc i kryteriów poprawnej segregacji będzie tyle co gmin – podsumowuje.

Zanim to się stanie, niemal 2,5 tys. polskich gmin może błądzić po omacku.


Jakie jest Wasze zdanie? Czy obowiązkowa segregacja odpadów uzdrowi system gospodarki odpadami w Polsce? Czekamy na Wasze opinie w komentarzach pod tekstem! 

Tagi:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (12)


januszko

Komentarz #18660 dodany 2019-07-24 13:13:57

Gmina w osobie Wójta Burmistrza itd nie będzie karać swojego wyborcy , a z tego wynika że szacowny Sejm i Senat jednak nadal buja w obłokach . Następna ustawa knot!!!!!


Komentarz #18661 dodany 2019-07-24 14:27:32

czekamy na podpis Prezydenta.


Anonim

Komentarz #18662 dodany 2019-07-24 14:37:14

Powinno już dawno być segregacja śmieci i karty za niesegregowanie . Bo może nie dużo ale zawsze coś poprawi naszą gospodarkę i będzie o wiele czyściej .


Ciżęka sprawa

Komentarz #18664 dodany 2019-07-24 18:06:15

Sensu segregacji w wielu gminach nie ma ponieważ, śmieciarki przyjeżdżające po odpady segregowane wysypują wszystko do jednego zasobnika.

bardzo ciężka sprawa

Komentarz #18666 dodany 2019-07-25 08:40:28

Ciżęka sprawa napisał/a:

Sensu segregacji w wielu gminach nie ma ponieważ, śmieciarki przyjeżdżające po odpady segregowane wysypują wszystko do jednego zasobnika.

Standardem są już śmieciarki dwu komorowe. Warto sprawdzić jaka śmieciarka odbiera Twoje odpady. Mieszanie odpadów jest poważną sprawą obarczoną wysokim ryzykiem dużej kary finansowej nakładanej na przewoźnika.

dziara

Komentarz #19083 dodany 2019-08-02 09:40:19

bardzo ciężka sprawa napisał/a:

Standardem są już śmieciarki dwu komorowe. Warto sprawdzić jaka śmieciarka odbiera Twoje odpady. Mieszanie odpadów jest poważną sprawą obarczoną wysokim ryzykiem dużej kary finansowej nakładanej na przewoźnika.

Kolego - dla Twej wiedzy podpowiem, że wymyślono już nawet śmieciarki czterokomorowe - no i co z tego wynika, Ano nic. Zawsze przewoźnik może powiedzieć, że selektywna zbiórka była mocno zabrudzona i odebrał jako zmieszane.


Gość

Komentarz #24796 dodany 2019-09-29 19:03:05

Myślę żeby na początek zabrali się za porządek na własnym podwórku. Zgarynaja kolosalne pieniądze i robią z Polski jedno wysypisko śmieci zbierając je z innych państw. Leżą w naszym kraju góry śmieci nie naszych i śmierdzą a nas chcą uczyć segregacji.


Becia

Komentarz #26689 dodany 2019-10-15 21:11:31

Porażka...jak to wszystko stosować


awa

Komentarz #40554 dodany 2020-02-05 22:50:09

jak tak czytam o odpowiedzialności zbiorowej i karanie mnie za to, że segreguję śmieci, a inny nie i zapłacimy tyle samo, to coraz częściej zadaję sobie pytanie - Po cholerę mam segregować? Co to da, że będę miała w mieszkaniu trzy pojemniki zajmujące miejsce w maleńkiej kuchni, kiedy mój sąsiad nie segregujący śmieci będzie miał jeden mając generalnie wszystko w d.... Zastanawiam się, ilu mieszkańców dojdzie do takiego samego wniosku co ja i czy wprowadzenie kary nie spowoduje odwrotnego skutku, tzn. mniej segregowanych śmieci niż niesegregowanych.


Do Pani Ewy

Komentarz #43369 dodany 2020-02-21 19:03:03

No to nie segreguj po złości. Oni już to zrobią za tę ekstra kaskę od Ciebie. Przynajmniej robota będzie dobrze wykonana.


Note

Komentarz #104081 dodany 2020-11-12 23:11:35

Uważam że jeżeli ktoś nie segreguje śmieci w mieście to nic strasznego chodź powinni segregować wszyscy. Najgorsi są na wsiach nie dość że nie segregują to to co powinni być segregowane ląduje w piecu.... Po prostu jest spalane Ci co odbierają śmieci powinni notować takie posesję które nigdy nie oddają segregowanych odpadów i kontrola za kontrolą ...


Marian

Komentarz #129981 dodany 2021-02-26 10:36:01

Co z tego że segreguje się odpady komunalne a i tak trafiają one na ogólne wysypisko a recykling tam jest taki że co raz płoną te wysypiska i jeszcze więcej zanieczyszczają środowisko Segregacja w Polsce to tylko udawana aby Unia nie czepiała się S

Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024