Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach przyjęta przez Sejm

Nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach przyjęta przez Sejm
jwo
19.07.2019, o godz. 17:10
czas czytania: około 1 minuty
6

Posłowie przyjęli w piątek poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o ucpg. Tym samym zmiany w przepisach zostały zatwierdzone przez Sejm. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Kompleksowa 750 x 300

Sejm zatwierdził w piątkowym głosowaniu 17 poprawek zasugerowanych przez Senat. Oznacza to, że nowelizację ustawy o ucpg od wejścia w życie dzieli tylko podpis prezydenta i opublikowanie w Dzienniku Ustaw.

Jedną z najważniejszych nowości w ustawie jest możliwość zwiększenia opłaty za śmieci dla tych mieszkańców, którzy nie segregują odpadów nawet do czterokrotności opłaty za odbiór odpadów posegregowanych. Eksperci oceniają jednak, że w praktyce gminy mogą niezbyt często korzystać z takiej sankcji.

Inną ważną zmianą jest tzw. zniesienie regionów w gospodarce odpadami. W praktyce umożliwi to samorządom przekazywanie odpadów do zagospodarowania w dowolnym zakładzie w kraju, a nie – jak było do tej pory – tylko w obrębie regionu.

Ustawa “czystościowa” przyjęta przez Sejm. Samorządowcy komentują

Poprzez wycofanie się z regionalizacji w odpadach resort środowiska chce walczyć z monopolem na rynku i obniżyć ceny za zagospodarowanie śmieci.

Sejm przyjął też rozwiązanie, które umożliwi samorządom dopłaty do gminnych systemów gospodarki odpadami. Pieniądze na ten cel będą mogły pochodzić z dochodów ze sprzedaży surowców wtórnych.

Na obniżki opłat mogą liczyć mieszkańcy posiadający przydomowe kompostowniki. Jeśli gmina skontroluje właściciela, który złożył deklarację o kompostowniku, a takowego nie posiada, wówczas straci on zniżkę.

Nowelizacja ustawy o ucpg potrzebuje jeszcze podpisu prezydenta Andrzeja Dudy. Nowe przepisy wejdą w życie prawdopodobnie jeszcze przed końcem wakacji.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (6)


Komentarz #18568 dodany 2019-07-20 09:59:48

To monopol w końcu upadnie . I te przeszacowane RIPOKI zaczną prosić o towar.

k

Komentarz #18640 dodany 2019-07-23 16:24:34

napisał/a:

To monopol w końcu upadnie . I te przeszacowane RIPOKI zaczną prosić o towar.

Nic nie upadnie....monopol trzyma się dobrze. Czy ktoś sobie wyobraża przejazd smieciarką przez 100 km do instalacji, bo jest taniej.... Watpię. Problemem nie są Rwjony, tlko za mała ilośc instalacji w rejonie.... Monopol upadnie gdy będzie można budować zakłady przetwarzania odpadów bez wcześniejszego wpisania do WPGO. Dzisiaj żeby postawić zakład trzeba go najpierw wpisać do planu inwestycji, potem czekać na zgody....itp. 10-12 lat....i tylko wtedy gdy urzędas ma dobra wolę.


MANIEKK

Komentarz #18603 dodany 2019-07-22 09:37:04

Wszystko ok, tylko zabrakło zapisu o tym iż RIPOK-i muszą być samodzielnymi zakładami nie wchodzące w żadne Zakłady Gospodarki Odpadami- chyba że te zakłady nie prowadzą usługi odbioru i transportu odpadów. To byłaby taka "wisienka na torcie" Brawo za odwagę wprowadzenia tej ustawy przed wyborami.

Prawda i tylko prawda

Komentarz #18641 dodany 2019-07-23 16:25:41

MANIEKK napisał/a:

Wszystko ok, tylko zabrakło zapisu o tym iż RIPOK-i muszą być samodzielnymi zakładami nie wchodzące w żadne Zakłady Gospodarki Odpadami- chyba że te zakłady nie prowadzą usługi odbioru i transportu...

Powinien być zakaz jednoczesnego prowadzenia zagospodarowania i transportu odpadów


energetyk

Komentarz #18974 dodany 2019-07-31 20:14:12

Wprowadzenie do dyskusji pojęcia monopoli firm odpadowych może jest chwilowo wygodne dla władzy centralnej i samorządowej. Gospodarka odpadami to specyficzna branża, ale dużo by tu wyjaśniać. Skupmy się nad gwałtownym wzrostem cen za zagospodarowaniem odpadów, który głównie obciąż mieszkańców oraz instalacje które wpadły w sidła zawartych umów z samorządami gdzie realia rynku się radykalnie zmieniły, wzrost cen za odpady w latach 2018, 2019 poszybował ponad trzy krotnie do góry a i tak składowiska, recykling odmawiają przyjęcie odpadów. Jedyny ratunek na powstrzymanie wzrostu cen to szybka budowa elektrociepłowni na paliwa z odpadów, mamy górkę frakcji palnej ponad 7 mln ton i tu jest gwóźdź do trumny wszystkich w większości słusznych nowych regulacji prawnych


energetyk

Komentarz #18975 dodany 2019-07-31 20:22:09

Anonim pisze o końcu monopoli RIPOK-ó, a to nie one są źródłem odpadów a jedynie przetwarzają te odpady, zaś na przetworzone odpady nie ma zbytu, oby się wszyscy mądrale nie zdziwili jak w najbliższym czasie instalacje zostaną zmuszone do odmowy przyjęcia odpadów od mieszkańców, głównie poprzez przepełnione magazyny i brak zejścia odpadów

Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1D AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024