Baza danych o odpadach. Mnożą się problemy i pytania

Baza danych o odpadach. Mnożą się problemy i pytania
Szymon Pewiński
13.12.2019, o godz. 10:46
czas czytania: około 2 minut
6

Nawet 1,7 mln podmiotów - tyle według szacunków prezentowanych podczas szkolenia „Elektroniczna ewidencja odpadów w systemie BDO” powinno wpisać się do rejestru BDO. Kto powinien to zrobić? Jakich błędów unikać? Jak prowadzić elektroniczną ewidencję? Jak prawidłowo wypełniać elektroniczne dokumenty? O tym i wielu innych kwestiach mówili prelegenci podczas szkolenia, które w czwartek, 12 grudnia odbyło się w Gdańsku.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Podmioty posiadające obowiązek wpisania się do Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO) musiały to zrobić do 24 lipca 2018 r. Jeśli uznać szacunki mówiące o 1,7 mln podmiotów, które muszą w tym rejestrze widnieć, obowiązku nie dopełniło aż 90 proc. z nich.

Mimo medialnych zapowiedzi przedstawicieli rządu o ewentualnym wyłączeniu małych przedsiębiorstw, niewiele wskazuje, że od 1 stycznia moduł elektronicznej ewidencji nie zacznie funkcjonować. Tym bardziej, że od 16 grudnia nastąpi tzw. produkcyjne uruchomienie BDO.

(Nie) realne sankcje

Najbardziej problematyczną grupą podmiotów, które powinny znaleźć się w rejestrze BDO, są ci wpisujący się „na wniosek”. To przedsiębiorcy gospodarujący niektórymi odpadami, działający m.in. z zakresie recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji (na przykład komisy), a także wszyscy wprowadzający sprzęt, autoryzowane punkty zbierający i recyklingujący sprzęt RTV i AGD, posiadający odpady prowadzący przetwarzanie odpadów. Każdy podmiot, który posiada w swojej ofercie choćby torby foliowe powinien zarejestrować się w BDO.

Od 2018 r. rejestracja odbywa się pisemnie lub przez ePUAP. Od 2020 r. niemożliwe będzie zapisanie się w formie “papierowej”. Zdaniem pierwszego z prelegentów gdańskiego szkolenia, Mikołaja Maślińskiego z firmy MM Doradztwo Prawne, formularz rejestracji jest nieczytelny, zwłaszcza dla przedsiębiorców mniej doświadczonych w wypełnianiu urzędowych formularzy.

Szkolenia BDO – zarejestruj się!

Sankcje karne związane z BDO mogą sięgać miliona złotych. Jednak w przypadku BDO istnieje tak wiele wątpliwości, a podmiotów, które muszą wpisać się do rejestru jest tak wiele, że, jak zauważa Mikołaj Maśliński, powinien pojawić się zapis o braku stosowania kar przez cały 2020 r. To pomogłoby się wdrożyć firmom, które powinny mieć czas na naukę o BDO.

Pojawia się wiele pytań, na które nawet prawnicy nie znajdują jednoznacznych odpowiedzi. Dlatego, zdaniem Mikołaja Maślińskiego, warto również pamiętać o zasadzie, że w skrajnych przypadkach, w razie wątpliwości prawnych związanych z niejasnością przepisów, sąd powinien rozstrzygać je na korzyść przedsiębiorcy.

Wymagania BDO

Izabela Wołoszczak, właścicielka firmy Green Concept mówiła o tym, jak obowiązujące przepisy zderzają się z rzeczywistością. Moduł BDO nie działa bowiem na wszystkich przeglądarkach (dwie są rekomendowane). Potrzebne jest stałe i szybkie łącze internetowe. Transportujący odpady powinni być wyposażeni co najmniej w smartfony. Problem pojawia się gdy w danym miejscu dostęp lub prędkość łącza internetowego są ograniczone.

Ostatnie w 2019 r. szkolenie „Elektroniczna ewidencja odpadów w systemie BDO” odbędzie się we Wrocławiu.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3b ODPADY (odpady budowlane) 25.11.24-13.01.25

Komentarze (6)


Oz

Komentarz #33550 dodany 2019-12-13 14:46:39

Od 1 stycznia bedzie niezly mlyn.


Polak co nie lubi POPIS

Komentarz #33576 dodany 2019-12-14 00:30:40

Gratulacje dla rządu ... świetny pomysł na 1.000.000 plus dla budżetu ... problem jest tylko taki że fryzjerka nie wykazując przekazania siatki foliowej i butelki po lakierzeże nie ma tego miliona aby wesprzeć naszą ojczyznę ... tytułem kary nałożonej przez np. przez Straż Graniczną ... ale Germany i Frankowie wożą TIRAMI śmieci do PL i to jest cool and trenty .... aby się przypodobać okupantom ;(


Xxx

Komentarz #33596 dodany 2019-12-14 12:10:49

Jeśli musi to być niech będzie ale tak jak napisali w artykule 2020 powinien być bez kar pieniężnych


gosc

Komentarz #33656 dodany 2019-12-14 20:41:18

nie wazne gdzie znajda sie smieci wazne ze zaplacisz kare no bo tylko o to chodzi ,jezeli zlom traktuja jako odpat a nie surowiec wturny to o czym my muwimy jak nie o kasie


Głupia i głupsza

Komentarz #33693 dodany 2019-12-15 08:12:12

Nie jestem mądrzejsza po tym szkoleniu W praktyce jest całkiem inaczej Zapraszamy na stopkę nasz rząd i jeden dzień tylko z nami na rejon


Good year 2020

Komentarz #33895 dodany 2019-12-16 12:02:34

W dodatku szykuje się punkt zero dla spowolnienia gospodarki.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024