Publikowane na Twitterze zdjęcia zatłoczonych autobusów udostępnił m.in. były warszawski radny, wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. W swoich wpisach ocenił, że prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, wprowadzając sobotni rozkład jazdy komunikacji miejskiej, “szuka oszczędności” w epidemii koronawirusa i “naraża warszawiaków na zarażenie”.
– Normalne kursowanie autobusów i tramwajów pozwoliłoby tym, którzy muszą pracować (np. personel szpitali) zachować zalecane odległości, zmniejszyłoby ryzyko zakażenia – podkreślił wiceminister. Jego zdaniem Trzaskowski “musi natychmiast przywrócić normalne kursowanie komunikacji”.
Jedno z tych zdjęć, który na Twitterze opublikował aktywista Grzegorz Gruchalski, udostępnił również wiceszef MSWiA Błażej Poboży, komentując je: “Bezmyślność władz Warszawy jest porażająca”.
https://twitter.com/sjkaleta/status/1241987308825522178
Sobotni rozkład z dodatkowymi kursami obowiązuje od poniedziałku. Rzeczniczka Urzędu m.st. Warszawy Karolina Gałecka wyjaśniła PAP, że w stolicy odnotowano spadek udziału pasażerów w komunikacji miejskiej – do trzydziestu kilku procent na sto procent sprzed epidemii.
– Podejmując decyzję, nie opieramy się na informacjach niesprawdzonych, tylko na danych liczbowych, i analizach, które mamy – podkreśliła rzeczniczka ratusza.
Dopytywana o to, czy w sprawie większej liczby osób w autobusach do miasta napływają informacje ze strony warszawiaków, Gałecka odparła, że takich nie otrzymała. Zapewniła, że władze stolicy obserwują sytuację, a pracownicy w terenie zauważają puste autobusy i tramwaje.
Rzeczniczka ratusza wskazała także, że w rezerwie jest trzydzieści autobusów i zostaną uruchomione, gdy zajdzie taka potrzeba. – Na pewno nie będziemy dopuszczali do sytuacji, gdzie ludzie będą się tłoczyć w komunikacji miejskiej – powiedziała.
Na 20 węzłach przesiadkowych mamy obserwatorów. Na bieżąco monitorujemy sytuację. Pierwsze korekty: od dzisiaj linia 707 – zostały wprowadzone autobusy przegubowe. Od jutra, linie 500 i 190 będą jeździły we wcześniejszym szczycie porannym, tj. przed godz. 6.00. pic.twitter.com/QPnqWN4f3W
— Karolina Gałecka (@K_Galecka) March 23, 2020
W związku ze stanem epidemii w kraju ograniczenia i zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej wprowadzają także inne polskie miasta, m.in. Łódź, Kraków, Gdańsk, Poznań, a także Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.
Nie jeździsz? Zawieś bilet. Miasta umożliwiają zwrot biletów okresowych
Observator
Komentarz #48234 dodany 2020-03-23 11:36:48
Prezydent Warszawy nie dorósł do rządzenia Stolicą w normalnych warunkach nie mówiąc o sytuacji kryzysowej. Wychowany na hejcie, drwiący z prawdziwych Polaków i wtłaczający mieszkańcom wrogie ideologie. Nich teraz uruchomi rezerwę komunikacyjną- tzn. tramwaj w jego ulubionych kolorach. Ilość zarażonych wirusem na Mazowszu i w Warszawie niestety rośnie.