Samorządy Częstochowy i Rybnika ograniczają od piątku i soboty funkcjonowanie komunikacji miejskiej. Jak wyjaśniają, o ile np. w Rybniku w zwykłe dni robocze mieszkańcy odbywali dotąd ok. 27 tys. przejazdów, w ostatnich dniach było ich nieco ponad 5 tys.

Jak wynika z informacji Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Częstochowie, od piątku zawieszone do odwołania zostaje kursowanie weekendowych linii nocnych (poza linią 80), a pojedyncze kursy niektórych linii autobusowych mogą zostać zawieszone także w ciągu dnia.

Z kolei od 1 kwietnia wszystkie autobusy i tramwaje MPK w Częstochowie do odwołania będą kursowały według wakacyjnego rozkładu jazdy.

Bieżące informacje na ten temat będą dostępne m.in. na tablicach nowego Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej, którego testy właśnie zakończyły. Odtąd pokazywany ma być na nich rzeczywisty czas przyjazdu autobusów czy tramwajów wraz z niezbędnymi komunikatami.

Częstochowa o szczegółach informuje też na stronach mzd.czest.pl i mpk.czest.pl. W zależności od rozwoju sytuacji nie wyklucza kolejnych, tymczasowych modyfikacji w organizacji komunikacji miejskiej.

Nie jeździsz? Zawieś bilet. Miasta umożliwiają zwrot biletów okresowych

Od soboty i od poniedziałku zmiany wprowadzi natomiast samorząd Rybnika – na liniach organizowanych przez miejscowy Zarząd Transportu Zbiorowego. W sobotę i niedzielę autobusy będą tam kursowały według niedzielnego rozkładu jazdy; od poniedziałku do środy – według sobotniego – z dodatkowymi kursami na liniach 28, 29 i 52.

W dalszym ciągu w Rybniku nie będą obsługiwane kursy linii nocnych. Informacje o kursowaniu autobusów w kolejnych dniach ZTZ zamierza podawać w miarę bieżącej sytuacji.

Jak argumentują przedstawiciele rybnickiego samorządu, w dniu robocze zwykle mieszkańcy korzystają tam z ok. 27 tys. przejazdów, w ciągu doby, a w ostatnią środę było to niewiele ponad 5 tys. W ostatnich dniach poza godzinami szczytu z autobusów w Rybniku korzystało przeciętnie od 2 do 5 osób na cały kurs.

Już wcześniej, od poniedziałku, co najmniej do 25 marca ograniczył kursy autobusów, tramwajów i trolejbusów Zarząd Transportu Metropolitalnego (ZTM), poprzez który komunikację miejską w centralnej części woj. śląskiego organizuje zrzeszająca 41 tamtejszych miast i gmin Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

Na terenie działania ZTM obowiązuje rozkład jazdy ważny w dni robocze wolne od zajęć szkolnych. Liczbę kursów zmniejszono o 4-6 proc. Metropolia deklarowała, że jeśli niektóre połączenia będą obciążone i niewystarczające, częstotliwość kursowania będzie zwiększana; dopuszczała też jednak dalsze ograniczenia.

W całym regionie przewoźnicy komunikacji miejskiej są zobowiązywano przez organizatorów m.in. do zatrzymywania się na wszystkich przystankach i otwierania wszystkich drzwi (poza pierwszymi, które mieszczą się w wyznaczanych dla kierowców strefach bezpieczeństwa). Pojazdy na końcach tras są możliwie wietrzone, a w bazach bardziej, niż zwykle czyszczone.

Czytaj więcej

Skomentuj