– Przedsiębiorstwo wodociągów i kanalizacji pozyskało na to jedną z największych w historii miasta dotacji z Unii Europejskiej – ponad 136 mln zł – poinformował burmistrz Pawlicki. Dodał, że inwestycja była konieczna, ponieważ rury, którymi płynie woda i ścieki w centrum miasta, mają ponad sto lat.
Projekt zakłada również oddzielenie kanalizacji sanitarnej od deszczowej.
– To sprawi, że w końcu piwnice w centrum przestaną być zalewane przy każdej ulewie, a woda z deszczu trafi tam, gdzie powinna, czyli do zbiorników retencyjnych, a potem do rzeki, a nie oczyszczalni ścieków – powiedział burmistrz.
Gruntowne remonty wiążą się z wieloma utrudnieniami dla mieszkańców. Niektóre ulice będą całkowicie rozkopane. Lokatorzy kamienic będą mieć problem z wjechaniem samochodem na swoje posesje, będą też problemy z dostawą wody.
– Będziemy robić wszystko co w naszej mocy, by zminimalizować utrudnienia, ale niestety pewnych rzeczy nie przeskoczymy – powiedział PAP prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji (PWiK) Remigiusz Nowojewski.
PWiK na bieżąco będzie informować mieszkańców o wyłączeniach wody, utrudnieniach w ruchu czy zamknięciu ulic. Do dyspozycji mieszkańców śródmieścia przygotowano darmowe miejsca postoju na parkingu przy ul św. Ducha. PWiK będzie również dostarczał mieszkańcom wodę, jeśli nastąpią chwilowe braki związane z wymianą rur.
Inwestycja potrwa ponad dwa lata, dlatego przy tej okazji władze Jarocina postanowiły przeprowadzić rewitalizację śródmieścia.
Projektanci – jak poinformował burmistrz Pawlicki – przygotowali już wizualizację. Na rynku będzie fontanna, zasadzone zostaną nowe drzewa i wprowadzone różnorodne elementy małej architektury.
– Uroku całości doda nowe oświetlenie, a niepraktyczne płyty chodnikowe zastąpi nowa, najlepszej jakości nawierzchnia dopasowana do koncepcji przebudowy śródmieścia. Ułatwi to poruszanie się po centrum osobom niepełnosprawnym, ludziom starszym oraz rodzicom z wózkami – powiedział Pawlicki.
Łączny koszt obu inwestycji wynosi 250 mln zł.
Komentarze (0)