Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Komisje sejmowe poparły korzystniejsze rozliczanie poziomów recyklingu za 2020

Komisje sejmowe poparły korzystniejsze rozliczanie poziomów recyklingu za 2020
jwo/PAP
04.11.2020, o godz. 7:28
czas czytania: około 3 minut
1

Gminy za 2020 rok będą rozliczały się z recyklingu metodą odnoszącą się do czterech frakcji odpadów, a nie wszystkich wytworzonych, dzięki czemu będą mogły wykazać wyższy poziom ich zagospodarowania - wynika z projektu ustawy, który we wtorek poparły sejmowe komisje.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Połączone sejmowe komisje samorządu oraz środowiska rozpatrywały we wtorek projekt noweli ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw.

Jak wyjaśnił podczas posiedzenia komisji wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba, nowe przepisy mają dwa podstawowe elementy. Pierwszym z nich jest sposób rozliczenia odpadów przez gminy za 2020 r; drugim jest uwolnienie mocy przerobowych spalarni.

Poziomy za 2020 r. wg starego wzoru

Zgodnie z prawem gminy są zobowiązane do osiągnięcia za 2020 r. 50 proc. poziomu recyklingu i przygotowania do ponownego użycia odpadów komunalnych liczonego w stosunku do wszystkich odpadów komunalnych.

Wiceminister przekonywał, że przepisy UE pozwalają jednak na różne metody obliczania poziomu za 2020 rok, a projekt przewiduje właśnie takie rozwiązanie. Pozwoli to polskim samorządom osiągnąć wymagane limity.

I tak, zgodnie z nowymi przepisami, gminy za 2020 r. będą obliczały poziom recyklingu w odniesieniu do czterech frakcji odpadów (papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła), czyli tak jak do tej pory. Według Ozdoby korzystniejszy sposób rozliczania pozwoli zaoszczędzić gminom ok. 900 mln zł (na karach, które musiałyby zapłacić).

Nowa metoda od 2021 r.

Zgodnie z projektem, nowa metoda liczona do wszystkich wytworzonych odpadów zacznie być stosowana do obliczeń za 2021 r. Sprawozdanie w tej sprawie będzie składane w 2022 roku.

Projekt uszczegóławia ponadto, że 55-proc. poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia w odniesieniu do wszystkich wytworzonych odpadów gminy będą musiały osiągnąć dopiero w 2025 r. oraz odpowiednio 60 proc. i 65 proc. za rok 2030 oraz 2035.

Nowe przepisy, jak mówił Ozdoba, mają ponadto uwolnić ograniczony obecnie potencjał spalarni odpadów. Chodzi o zniesienie obowiązującego limitu 30 proc. termicznego przekształcania odpadów komunalnych oraz odpadów pochodzących z przetwarzania odpadów komunalnych.

Samorządy: poziomy recyklingu dużym wyzwaniem. Wszystko zależy od metody obliczania

Zmiany w BDO i projekt ROP

Nowela przesuwać będzie również o rok uruchomienie tzw. modułu potwierdzeń w ramach bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO) – z 1 stycznia 2021 r. na 1 stycznia 2022 r. Moduł ten służyć będzie do elektronicznego rozliczania się m.in. z recyklingu i odzysku.

Przesunięcie uruchomienia modułu potwierdzeń ma związek z prowadzonymi obecnie w resorcie pracami nad tzw. ROP, czyli ustawą dotyczącą rozszerzonej odpowiedzialności producentów. Zgodnie z nią producent ma współdzielić koszty selekcji, recyklingu i utylizacji odpadów, które powstały z jego produktów.

Wiceminister poinformował, że liczy na to, że odpowiedni projekt dot. ROP zostanie opublikowany jeszcze w listopadzie. Dodał, że w niedługim czasie uregulowana zostanie też kwestia opłat za odpady komunalne, które powstają w nieruchomościach niezamieszkanych. Chodzi w tym przypadku o podniesienie maksymalnej ceny za takie odpady, tak by odpowiadała ona rzeczywistym kosztom ich utylizacji, zagospodarowania.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


BGR

Komentarz #102972 dodany 2020-11-09 07:37:13

Patologia, w listopadzie gminy dowiadują sie jak będa sie rozliczać, dobrze ze nie w przyszłym roku ustalono reguły odnośnie 2020. Ciekawe kiedy jawny bedzie sposób rozliczania za rok 2021. Chyba już teraz warto byłoby o tym poinformować.

Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024