Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Krajowy plan gospodarki odpadami ze zmianą. KPGO 2022 uzupełniono o ocenę luki inwestycyjnej

Krajowy plan gospodarki odpadami ze zmianą. KPGO 2022 uzupełniono o ocenę luki inwestycyjnej
jwo
14.12.2020, o godz. 14:44
czas czytania: około 2 minut
0

Rząd prawdopodobnie zmieni wkrótce Krajowy plan gospodarki odpadami 2022. Projekt uchwały w tej sprawie opublikowano na stronach Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Nowelizacja KPGO 2022 wynika przede wszystkim z konieczności uzupełnienia planu o ocenę luki inwestycyjnej oraz informację o źródłach dochodów na pokrycie kosztów utrzymania i eksploatacji infrastruktury gospodarki odpadami – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Dla nowej perspektywy finansowej UE 2021 – 2027 ustanowione zostały tzw. Warunki
podstawowe (o charakterze zbliżonym do znanych z perspektywy 2014-2020 warunków ex ante), których spełnianie jest niezbędne, aby Polska mogła skorzystać z funduszy UE na inwestycje dotyczące gospodarki odpadami oraz gospodarki o obiegu zamkniętym.

W przypadku Polski konieczne jest uzupełnienie KPGO o ocenę luki inwestycyjnej, tj. oszacowanie zapotrzebowania w kraju na instalacje do zagospodarowania odpadów, w szczególności do recyklingu oraz o informacje o źródłach dochodów dostępnych w celu pokrycia kosztów eksploatacji i utrzymania infrastruktury gospodarki odpadami.

W projekcie załącznika określono potrzebne inwestycje w zakresie gospodarki odpadami i
zapobiegania powstawaniu odpadów, zgodnie z hierarchią sposobów postępowania z odpadami wraz z szacunkowymi kosztami potrzebnymi na ich realizację w dwóch perspektywach czasowych, tj. krótkookresowej do 2028 r. i długookresowej do 2034 r.

W dokumencie przedstawiono potrzeby inwestycyjne instalacji do doczyszczania selektywnie zebranych frakcji odpadów (sortowni odpadów selektywnie zbieranych),
punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK) oraz punktów przyjmujących rzeczy używane przeznaczone do ponownego użycia i punktów napraw, działających przy PSZOK-ach.

Określono również potrzeby inwestycyjne w zakresie zagospodarowania poszczególnych frakcji materiałowych z odpadów: papieru, szkła, metalu, tworzyw sztucznych i bioodpadów oraz odpadów wielomateriałowych.

– Przyjęcie zmiany Krajowego planu gospodarki odpadami 2022 do końca 2020 r. pozwoli na spełnienie w/w warunku podstawowego w zakresie gospodarki odpadami i umożliwi skorzystanie ze środków UE na inwestycje w zakresie gospodarki odpadami oraz gospodarki o obiegu zamkniętym. Jest to termin kluczowy dla możliwości uruchomienia środków finansowych UE bez istotnych opóźnień – wyjaśnia resort klimatu i środowiska.

Projekt oceny luki inwestycyjnej prezentujemy poniżej:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024