Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Przekroczone normy i alarm smogowy. Zagrożone jest 3 mln osób

Przekroczone normy i alarm smogowy. Zagrożone jest 3 mln osób
PAP
09.02.2021, o godz. 15:20
czas czytania: około 3 minut
0

We wtorek, 9 lutego godzinne wskazania stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu w wielu punktach woj. śląskiego utrzymują się powyżej dobowych norm. Służby środowiskowe wydały powiadomienie o ryzyku osiągnięcia we wtorek i środę poziomu alarmowego dla południowo-zachodniej części regionu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Powiadomienie o ryzyku osiągnięcia poziomu ostrzegania wydano na wtorek dla południowej, a na wtorek i środę – dla południowej i centralnej części woj. śląskiego.

Jak wynika z wtorkowych komunikatów Departamentu Monitoringu Środowiska Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska w Katowicach, alarm smogowy możliwy jest we wtorek i w środę w okręgu rybnickim i okolicach.

„Na podstawie prognozy jakości powietrza na poniższym obszarze, ze względu na pył zawieszony PM10, jakość powietrza szczególnie w godzinach porannych, wieczornych i nocnych będzie bardzo zła” – podano w komunikacie, uściślając, że obszar ryzyka osiągnięcia poziomu alarmowego we wtorek i w środę obejmuje: Rybnik, Żory i Jastrzębie-Zdrój oraz powiaty: rybnicki, mikołowski, wodzisławski i raciborski. Mieszka tam łącznie ok. 700 tys. osób.

Na wtorek wydano powiadomienie o ryzyku osiągnięcia poziomu ostrzegania dla obszaru obejmującego miasta: Tychy oraz Bielsko-Białą oraz powiaty bieruńsko-lędziński, pszczyński, cieszyński, bielski i żywiecki. Mieszka w nich blisko 1 mln osób.

Z kolei w środę, 10 lutego ryzyko osiągnięcia poziomu ostrzegania obejmuje większy obszar – miasta: Katowice, Sosnowiec, Jaworzno, Bytom, Zabrze, Rudę Śląską, Tychy, Dąbrowę Górniczą, Chorzów, Mysłowice, Świętochłowice, Siemianowice Śląskie, Piekary Śląskie, Gliwice, Bielsko-Białą, a także powiaty: gliwicki, będziński, pszczyński, bieruńsko-lędziński, tarnogórski, żywiecki, bielski, cieszyński i raciborski. Ogółem mieszka tam blisko 3,2 mln osób.

Według prezentacji pomiarów zamieszczanych na stronach Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach (WIOŚ) zdecydowana większość godzinnych wyników stacji pomiarowych w regionie do wtorkowego popołudnia wykazywała stężenia pyłu PM10 przekraczające średniodobową normę.

Na stacji pomiarowej w Rybniku maksymalne stężenie godzinne pyłu zawieszonego PM10 sięgnęło we wtorek o godz. 5. rano 246 mikrogramów na metr sześc.; o godz. 8. były tam 233 mikrogramy, a o godz. 13. – 179 mikrogramów.  Stacja w Wodzisławiu Śląskim o godz. 5. rano wskazywała 229 mikrogramów na metr sześc., o godz. 9. – 176 mikrogramów, a o godz. 12. – 144 mikrogramy.

Ponadto w południe stacja w Cieszynie wskazywała 150 mikrogramów, a stacja w Żywcu 162 mikrogramy. O godz. 13. stacja w Katowicach (przy ul. Plebiscytowej) pokazywała 176 mikrogramów, a stacja mobilna w Goczałkowicach-Zdroju 154 mikrogramy. Wskazania stacji na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oscylowały przeważnie między 75 a 125 mikrogramów.

Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazują, że dopuszczalne stężenia dobowe dla pyłu PM10 nie powinny przekraczać 50 mikrogramów na metr sześc.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska od 11 października 2019 r. alarm smogowy jest ogłaszany przy przekroczeniu w ciągu doby średniej wartości 150 mikrogramów na metr sześc. dla pyłu PM10 (wcześniej było to 300 mikrogramów). Tzw. poziom informowania to 100 mikrogramów; oznacza dwukrotne przekroczenie dobowej normy jakości ustalonej dla pyłu PM10 na 50 mikrogramów.

Utrzymywaniu się zanieczyszczeń w powietrzu sprzyja bezwietrzna pogoda przy niskich temperaturach. Prognozy dla centralnej części woj. śląskiego przewidywały utrzymywanie się do środy temperatur rzędu kilku stopni poniżej zera i minimalnego wiatru – 2-3 metrów na sekundę. Od czwartku prognozowano spadek temperatur do ok. minus 10 stopni i wzrost prędkości wiatru powyżej 5 m/s.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024