Każdy z nas, wykonując codzienne czynności porusza się w przestrzeni publicznej. Korzystamy z niej mniej lub bardziej świadomie, przy czym jakość tej przestrzeni decyduje o jakości naszego życia.
Aby przestrzeń publiczna była atrakcyjna musi zaspakajać nasze podstawowe potrzeby, czyli umożliwiać swobodne przemieszczanie się, zapraszać każdego z nas do korzystania z dóbr wspólnych, zachęcać do odpoczynku na ławce w otoczeniu przyrody, pozwolić cieszyć się codziennością.
Istotne jest, żeby przy tym była dostępna dla wszystkich, bezpieczna, trwała, atrakcyjna wizualnie oraz zintegrowana z otoczeniem. O tych wszystkich aspektach należy pamiętać już przed rozpoczęciem prac związanych z poprawą jej jakości na etapie projektowania – informuje GZDiZ.
Poprawa jakości i estetyki ulic
Dokument „Standardy projektowe i katalog nawierzchni Gdańska” powstał z myślą o poprawie jakości i estetyki ulic na terenie Gdańska.
Zawarte w nim zbiory wytycznych i instrukcji mają za zadanie ułatwić prace projektowe z zakresu tworzenia w mieście nowych układów komunikacyjnych, a także przy remoncie bądź przebudowie istniejących dróg. To nic innego jak materiał pomocniczy, który ma usprawnić proces uzyskania uzgodnień projektowych.
Jednolite standardy
– Dział Rozwoju Przestrzeni Publicznych GZDiZ opracował te standardy w oparciu o kilkuletnie doświadczenie w tworzeniu wytycznych i opiniowaniu projektów ulic. Zależy nam, by poszczególne, realizowane odcinki układu ulicznego były spójne w zakresie dostępności, funkcjonalności i estetyki. Standardy pomogą nam oraz projektantom w osiąganiu tego celu – podkreśla Michał Szymański Zastępca Dyrektora ds. Przestrzeni Publicznych.
„Standardy projektowe i katalog nawierzchni Gdańska” to swoiste kompendium wiedzy dla projektantów i wykonawców świadczących usługi na rzecz jednostek miejskich, a także innych podmiotów działających w przestrzeni granic miasta, takich jak spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, deweloperzy oraz przedsiębiorcy.
W dokumencie ujęte zostały szczegółowe wytyczne między innymi dla poszczególnych elementów w pasie drogowym – takich jak: pasy ruchu pieszego, pasy aktywności stacjonarnej, pasy techniczne, jezdnie, drogi rowerowe, ciągi pieszo-rowerowe, zatoki postojowe, pasy buforowe, pasy zieleni, przestrzenie współdzielone. Doprecyzowano też wymagania dla elementów punktowych jak: zjazdy, przejścia i azyle dla pieszych, przystanki komunikacji miejskiej czy schody terenowe.
Katalog nawierzchni Gdańska
W opracowaniu zamieszczone zostały szczegółowe wytyczne dotyczące układu, szerokości oraz oznakowania do projektowania poszczególnych elementów pasa drogowego wraz z podziałem miasta na strefy i określeniem rodzaju zalecanych nawierzchni w poszczególnych strefach. Opracowanie to stanowi uzupełnienie dokumentów strategicznych miasta, do których należą: Gdański Standard Ulicy Miejskiej, Strategia Rozwoju Gdańska 2030 Plus, Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Gdańska 2030 czy Standardy dostępności dla kształtowania przestrzeni i budynków w mieście Gdańsku.
Pełna treść dokumentu udostępniona została na stronie internetowej Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w zakładce Przestrzeń publiczna – standardy, poradniki. Aby pobrać publikację wystarczy kliknąć na link.
Komentarze (0)