Liczba zgłoszeń, które wpłynęły do warszawskich Lasów Miejskich w pierwszym kwartale 2021 roku jest prawie trzykrotnie wyższa niż w analogicznym okresie 2020 r.
Tamtejsza liczebność populacji dzików szacowana jest na około 1000-1500.
„Populacja dzików bytująca w mieście jest bardzo liczna, co wynika z dużej dostępności pożywienia poza terenami leśnymi (dokarmianie przez ludzi, niezabezpieczone kontenery na śmieci, nieogrodzone działki, nieużytki, itp.). Do tego dochodzą korzystne warunki klimatyczne i brak zagrożeń środowiskowych” – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta.
Dziki swobodnie chodzą pomiędzy Warszawą a sąsiednimi gminami, bo teren ich żerowania jest często znacznie oddalony od miejsca ich bytowania, a w wielu rejonach pojawiają się okresowo.
Dzięki wysokiej inteligencji dziki radzą sobie dobrze z rozmaitymi przeszkodami oraz łatwo dostosowują swój tryb życia do ludzi.
Gdy nie chcesz spotkać dzika:
- należy utrzymywać czystość i porządek na terenach swoich nieruchomości,
- nie wolno wyrzucać żywności w miejscach do tego nieprzeznaczonych,
- kosze na śmieci w okolicy gospodarstw domowych powinny być zamykane, aby dzik nie mógł się do nich dostać i nie wyczuł zapachu pożywienia.
Gdy spotkasz dzika:
- w momencie, gdy zauważymy dzika (a gdy on nas nie zauważył) należy oddalić się, nie wykonując gwałtownych ruchów,
- nie należy uciekać, ponieważ może to sprowokować zwierzę do ataku,
- nie wolno głaskać, karmić, podchodzić do dzika, który sprawia wrażenie zwierzęcia oswojonego, ale w dalszym ciągu może być niebezpieczny.
Dodatkowe zalecenia to:
- przebywając z psem w miejscach, gdzie może dojść do spotkania z dzikiem, należy bezwzględnie trzymać swoje zwierzę na smyczy – obecność psa oraz sprowokowanie dzika może poskutkować śmiertelnym atakiem na psa,
- należy zachować szczególną ostrożność w miejscach bytowania dzików – poznasz je po zrytym terenie.
W przypadku bezpośredniego zdarzenia z udziałem zwierzyny dziko żyjącej należy kontaktować się np. ze strażą miejską.
Komentarze (0)