Konsolidacja dystrybucji
Zmienia się model organizacyjny podsektora dystrybucji energii. Należące do Skarbu Państwa zakłady energetyczne (oprócz sprywatyzowanego już Górnośląskiego Zakładu Elektroenergetycznego oraz szykujących się do przekształceń spółek z tzw. Grupy G-8 z północy kraju, a także stołecznego STOEN-u) zostaną skupione w pięciu grupach, z których powstaną silne koncerny dystrybucyjne. Pierwszy z nich zacznie funkcjonować już za pół roku, kolejne - do końca 2003 r.
Nadrzędnym celem konsolidacji jest podniesienie jakości usług i obsługi klientów oraz zwiększenie wartości polskich zakładów energetycznych i wzrost efektywności całego podsektora dystrybucji energii. Połączenie 23 przedsiębiorstw w 5 silnych koncernów pozwoli na sprawniejsze zarządzanie firmami, efektywniejsze działanie na coraz bardziej liberalizującym się rynku i ograniczenie kosztów. Zwiększą się też możliwości rynkowe polskich przedsiębiorstw, co powinno pozwolić im skutecznie rywalizować z zagraniczną konkurencją. Jest to szczególnie istotne wobec mającego nastąpić od 2005 r. otwarcia naszego rynku energetycznego dla wszystkich podmiotów z UE.
Nowo powstałe koncerny będą posiadać od 12 do 15% udziału w krajowym rynku. Przy ich tworzeniu wykorzystano inicjatywy oddolne oraz istniejące już powiązania gospodarcze, przyjmując dopuszczaną przez kodeks spółek handlowych formułę „łączenia się przez przejęcie”. Oznacza to...