Od redaktora

Nowa polityka ekonomiczna naszego państwa zaowocowała systematycznym postępem w zakresie oczyszczania ścieków i ograniczeniem zrzutów do rzek ścieków nie oczyszczonych. Równocześnie bliska perspektywa członkostwa Polski w Unii Europejskiej (UE) zmusiła nas do dostosowania prawa ochrony środowiska do uregulowań prawnych obowiązujących w UE a także do bieżącego śledzenia zmian, jakim podlega prawo Unii. Prawo Unii, a w ślad za nim prawo polskie, będzie nakładało coraz większe restrykcje na oczyszczanie ścieków a także na sposoby i możliwości zagospodarowania osadów ściekowych.
W ostatnich latach obserwuje się wręcz rewolucyjne zmiany w technologiach oczyszczania ścieków, usuwa się z nich nie tylko związki węgla ale także azotu i fosforu.
Te trzy czynniki: polityczny, technologiczny i prawny, spowodowały wzrost nakładów finansowych na budowę oczyszczalni ścieków komunalnych. Konsekwencją wzrostu ilości oczyszczonych ścieków komunalnych jest systematyczny wzrost ilości powstających osadów ściekowych w nowoczesnych mechaniczno-biologicznych oczyszczalniach.
Pod pojęciem osadu ściekowego rozumiemy przede wszystkim osad czynny będący hodowlą bakterii i pierwotniaków prowadzoną w środowisku tlenowym, dla której substancjami odżywczymi są substancje zawarte w oczyszczanych ściekach i które w wyniku procesów biologicznych zostają wbudowane w strukturę osadu i/lub utleniają się do CO2. Dodatkowo osady ściekowe zawierają znaczne...