Grzegorz Wielgosiński

Gospodarka osadami ściekowymi podlega licznym ograniczeniom formalnym. W chwili obecnej wykorzystanie przyrodnicze (nieprzemysłowe) osadów ściekowych w Polsce regulowane jest przez rozporządzenie Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z 1999 r1.

Określa ono maksymalne stężenie metali ciężkich w osadach ściekowych, które mogą być wykorzystywane w rolnictwie, do rekultywacji gruntów na cele rolnicze, do kompostowania, do rekultywacji gruntów na potrzeby nierolnicze, a także do uprawy roślin przeznaczonych do produkcji kompostu oraz roślinnego utrwalania gruntów (tab. 1).
Tabele 1-3 (Tu otworzysz dokument w formacie pdf zawierający tabele zamieszczone w artykule.)
Wymogi tego rozporządzenia są zbliżone do postanowień Dyrektywy 1986/278/EEC2(tab. 2), w związku z dostosowaniem naszego prawa w zakresie ochrony środowiska do prawa Unii Europejskiej.
Przegląd stosowania Dyrektywy 1986/278/EEC – COM(1999) 752 Final3 wykonany w 1999 roku, oraz liczne publikacje dotyczące zawartości substancji toksycznych w osadach ściekowych wskazały jednak na konieczność zmian w prawodawstwie Unii w kierunku zaostrzenia norm dotyczących maksymalnej zawartości metali ciężkich w osadach ściekowych wykorzystywanych rolniczo oraz wprowadze...