Regulacje prawne dotyczące odpadów oraz klasyfikacja odpadów
Jednym z podstawowych elementów wszelkich systemów zagospodarowania odpadów, obok właściwych regulacji prawnych, jest system ich klasyfikacji, dokonywanej na podstawie odpowiednio dobranych kryteriów. Najogólniejszy podział, uwzględniający podstawowe źródła powstawania, zastosowany także przy opracowywaniu Krajowego planu gospodarki odpadami1, 2, dzieli odpady na dwie zasadnicze grupy: komunalne i przemysłowe.
Odpady powstające w sektorze komunalnym to odpady komunalne, których źródłami są gospodarstwa domowe oraz obiekty infrastruktury, związane z handlem, usługami i rzemiosłem, szkolnictwem, odpady opakowaniowe i komunalne osady ściekowe. Natomiast odpady powstające w sektorze gospodarczym to odpady przemysłowe, które dzielą się na grupy wg źródeł powstawania.
Ze względu na szczególne zagrożenie dla zdrowia ludzi oraz dla środowiska, niezwykle istotny jest także podział na odpady niebezpieczne i inne niż niebezpieczne, przy czym należy zauważyć, że odpady niebezpieczne powstają zarówno w sektorze gospodarczym, jak i komunalnym, a gospodarka nimi wymaga szczególnej uwagi oraz musi podlegać właściwej kontroli. Powyższa klasyfikacja znajduje swoje odzwierciedlenie w obowiązujących przepisach i zawartych w nich definicjach.
Regulacje prawne dotyczące postępowania z odpadami zawarte są obecnie w siedmiu podstawowych ustawach oraz w kilkudziesięciu rozporządzeniach wykonawczych. Ustawy te (tab. 1) wykorzystują jednolity ...